ارز دیجیتال چیست؟ مهمترین ارزهای دیجیتالی که باید بشناسید!

ارز دیجیتال چیست؟ مهمترین ارزهای دیجیتالی که باید بشناسید!

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال چیست؟ چه کاربردهایی دارد و انواع ارز دیجیتال کدامند و در کل چند ارز دیجیتال در دنیا وجود دارد؟ ارزهای دیجیتال درواقع شکل و فرم جدیدی از انواع ارز ها می باشند که همانطور که از اسمشان نیز پیداست، بصورت دیجیتالی هستند و بر اساس علم رمزنگاری و توسعه داده می شوند.

 

تاریخچه ارزهای دیجیتال:

بر اساس دیدگاه عموم مردم، بیت کوین اولین ارز دیجیتال به شمار می آید که ایده ی اصلی شکل گیری آن سال ۲۰۰۸ منتشر شد و استخراج اولین بیت کوین ها که براساس فناوری بلاک چین بود، در سال ۲۰۰۹ صورت گرفت ؛البته لازم به ذکر است که قبل از بیت کوین نیز تلاش‌های زیادی برای ساخت و توسعه ی  یک ارز دیجیتال شکل گرفته بود.

اما اگر بخواهیم وسیع تر به پیدایش ارزهای دیجیتال نگاهی بیندازیم، باید به عقب تر برگردیم. یعنی برای اولین بار در جزایر میکرونزیا در اوایل سال ۱۹۰۰. جایی که مردم آن سنت های عجیب غریبی در خصوص نوع پول های خود و مخارجشان داشتند. به این منظور که آن ها از قرص‌هایی از جنس سنگ آهک استفاده می‌کردند که «سنگ رای» نامیده می‌شد. نکته جالب در مورد سنگ رای این بود که مردم جزایر میکرونزیا قادر به جابه جایی آن نبودند، چرا که سنگ های رای واقعا سنگین بودند و سنگین ترین سنگ رای، چهار تن وزن داشت و قطرش ۳/۵ متر بود! پس آن ها مجبور بودند تصمیم بگیرند چه کسی صاحب چه قسمتی از سنگ رای است.

حال ممکن‌است فکر کنید که در تاریخ فقط این قبیله کوچک چنین رسم و رسوم عجیبی داشتند، آن هم صد‌ها سال پیش. اما اتفاقاتی مثل “سنگ رای” در دنیای غرب نیز به اشکال مختلفی بارها رخ می‌دهد.

اگر بخواهیم باز هم جلوتر بیاییم و با تاریخچه ارز دیجیتال بیشتر آشنا شویم، باید به سال ۱۹۳۲ بیایم. جایی که یکی از بانک های معتبر فرانسه از ایالات متحده درخواست کرد که دارایی‌هایشان را از دلار به طلا تبدیل کنند. ولی حتی فکر حمل این طلا‌ها به اروپا هم سخت و حتی در آن زمان دور از ذهن به نظر می رسید. پس بجای این کار، شخصی به جایی که طلا‌ها نگهداری می‌شد می رفت و فقط نشان یا علامتی روی آن ها قرار میداد، به این منظور که این طلا‌ها متعلق به فرانسه است. همچنین همه قبول می کردند که این طلا، متعلق به فرانسه است. درست شبیه سنگ‌ رای.

 

تفاوت های ارز دیجیتال (cryptocurrency) با پول معمولی (fiat) چیست؟

یکی از سوالاتی که در زمینه ارز دیجیتال بسیار رایج است، متمایز کردن ارز دیجیتال با پول معمولی است. به بیان ساده تر، تفاوت های بین این دو چه چیزهایی است؟

 

تفاوت ارز دیجیتال و پول فیات

۱. غیرقابل بازگشت بودن تراکنش‌ها در ارزهای دیجیتال:

فرض کنید شما انتقال ارز دیجیتالی را ثبت کنید و تراکنش شما تایید شود، آنگاه منقضی کردن یا بازگشت آن ممکن نیست و تنها این کار در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که گیرنده مایل به انجام این کار باشد. اما این شیوه در بانک‌ها  بسیار متفاوت است. یعنی اگر شما اشتباها پولی را به حساب شخص دیگری منتقل کرده باشید، در نهایت با پیگیری های متعدد می‌توانید آن را برگردانید. اما اگر شما ارز دیجیتالی را به اشتباه برای شخصی فرستاده باشید، باید قیدش را بزنید!

 

۲. ناشناس بودن ارزهای دیجیتال:

اگر شما خواستار انتقال ارز دیجیتال باشید، اطلاعات شخصی و هویت شما به هیچ عنوان فاش نخواهد شد.چرا که آدرس شما، از مجموعه عبارات حروف و اعداد تشکیل شده‌ است. پس بنابراین پیگیری آن ها دشوار و حتی در برخی موارد غیرممکن است! این در حالی است که اگر شما پولی را از حساب خود به حساب شخص دیگر منتقل کنید، شامل چنین شرایط خاصی نخواهد بود.

 

۳. سرعت بالای انتقال ارز دیجیتال:

تصور کنید شما می خواهید مبلغی را از یک نقطه به نقطه ی دیگر دنیا بفرستید. با در نظر گرفتن شرایط ایده آل برای انجام تراکنش و انتقال مبلغ، ممکن است چند ساعت یا حتی برای مقصد های بسیار طولانی، ممکن است چند روز طول بکشد. این در حالی است که برای ارز دیجیتال تنها چنددقیقه نیاز است تا این کار تکمیل شود.

 

۴. امنیت بالای ارز دیجیتال:

به این منظور که برای کار کردن با انواع مختلف ارزهای دیجیتال، کنترل فقط و فقط به عهده شخص دارنده ارز دیجیتال است، به این منظور هیچ شخصی نمی تواند ارز دیجیتال را تحت کنترل خود در بیاورد، مگر این که دارنده ارز به او چنین اجازه ای دهد. در صورتی که چنین امنیت بالایی مشخصا برای پول های معمولی تعریف نشده است.

کیف پول ارز دیجیتال محل نگه داری ارزهای شماست. کیف پول ها به دونوع نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می شوند.. به کیف پول های سخت افزاری “کیف پول سرد” و به کیف پولهای نرم افزاری “کیف پول گرم” نیز گفته می شود. کیف پول ارز دیجیتال یک کلید دارد و آن کلید حتما باید نزد صاحب آن نگهداری شود تا دارایی وی در امان باشد.

 

انواع ارزهای دیجیتال:

حال که با تاریخچه ارز دیجیتال و تفاوت های اصلی آن با پول های معمولی آشنا شدیم، وقت آن رسیده که ببینیم چند نوع ارز دیجیتال وجود دارد؟

 

بیت کوین (BITCOIN):

 

بیت کوین

همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره ی مختصری شد، ارزدیجیتال بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، و همچنین از دید اکثر مردم، محبوب ترین ارز دیجیتال شناخته می شود. دلیل محبوبیت بیت کوین را می توان متن باز بودن و همچنین امنیت فوق العاده بالای آن در تراکنش‌های مالی دانست. به این صورت که ردیابی بیت کوین بسیار سخت و حتی غیر ممکن به نظر می آید.بدین ترتیب، با وجود تمام رقبایی که بیت کوین از گذشته تا کنون داشته است، هنوزهم به عنوان پرطرفدارترین ارز دیجیتال شناخته می‌شود. بیت کوین در ایران بسیار پرطرفدار شده است و از تقریبا سال 2020 این محبوبیت اوج گرفت و اکثریت مردم ایران متوجه شدند که بیت کوین چیست.

نکته بسیار جالب در مورد بیت کوین این است که از زمانی که قابل استفاده برای عموم قرار گرفته است، رشد قابل ملاحظه ای داشته است و بنا به عقیده عموم مردم، برای سرمایه گذاری دید بلندمدت می تواند گزینه خوب و محتملی باشد.

یکی از عوامل موثر در دریافت سود بیشتر از بیت کوین، پیش بینی و تحلیل بیت کوین، به صورت دقیق و روزانه است. قیمت بیت کوین و اخبار ارز دیجیتال را می توانید بصورت آنی در وبسایت coinmarketcap.com مشاهده کنید.

بیت کوین-کش (BITCOI- CASH)

آغاز فعالیت بیت کوین-کش را می توان سال ۲۰۱۷ در نظر گرفت که نتیجه کار و فعالیت هارد فورک به شمار می آید. بیت کوین- کش برای مصرف کنندگان خود، قوانین بسیاری جدید تنظیم کرد که به نوعی با بیت کوین، تفاوت هایی را رقم زد.

 

هارد-فورک (HARD- FORK) چیست؟

ساختاری است که تفاوت اصلی بیت کوین با بیت کوین-کش را رقم می زند و همچنین باعث ایجاد و توسعه بیت کوین-کش شد. بنابراین می‌توان گفت تفاوت اصلی این دو ارز دیجیتال، هارد-فورک است.

 

اتریوم (ETHEREUM):

اتریوم

وقتی بحث اتریوم به میان می آید، باید گفت که این ارز با بیت کوین و بقیه ارزهای دیجیتال دیگر بسیار متفاوت است. به این منظور که اتریوم بیشتر یک پلتفرم و محیط محاسباتی و عملیاتی به شمار می آید.وجود این پلتفرم سبب این شده است که میزان امنیت تراکنش‌های مالی بسیار بالا باشد.

پس می توان به این درک رسید که از امنیت بالایی مانند بیت کوین برخوردار است و از نظر کاربرد و محبوبیت می توان گفت پس از بیت کوین، در رتبه دوم ارزهای دیجیتال قرار دارد.

 

اتریوم-کلاسیک (ETHEREUM-CLASSIC)

اتریوم-کلاسیک نیز شبیه بیت کوین-کش می باشد. یعنی این ارز نیز از ساختار اصلی اتریوم جدا شده و فعالیت خود را آغاز کرده است. برخلاف بیت کوین-کش که بعد از جداسازی از ساختار بیت کوین توانست رشد خوبی برای خود داشته باشد، اتریوم کلاسیک برای معرفی خود نتوانست موفق عمل کند. دلیل آن هم مشکل‌های زیادی در نحوه عملکرد آن است.

 

لایت کوین (LITECOIN)

لایت کوین توسط کارمند سابق گوگل چارلی لی در سال ۲۰۱۱ توسعه داده شد و توسط چندین شرکت مشترک با بیت کوین منتشر شد که بر اساس پروتکل رمزنگاری شده متن باز خاصی فعالیت می‌کند. در سرعت و همچنین کارایی، لایت کوین در میان سرمایه گذاران از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

همچنین شما میتوانید نمودار بیت کوین، قیمت ارزهای دیجیتال، و دیگر ارزهای دیجیتال را از طریق وبسایت تریدینگ ویو مشاهده کنید. همچنین برخی از اخبار ارز دیجیتال در این سایت منتشر می شود. 

اگر درمورد وبسایت تریدینگ ویو نمیدانید، مقاله تریدینگ ویو چیست را مطالعه کنید.

 

ریپل (RIPPLE)

این ارز،به عنوان یکی از روش‌های پرداخت ارزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گونه‌ای که به عنوان یک شیوه پرداخت در بسیاری از صنایع بانکی و سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای انجام امور مالی در نظر گرفته می‌شود.

ریپل

صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال، جایی است که پول شما را به تومان دریافت می کند و معامله شما در بازار ارزهای دیجیتال را انجام میدهد. در صرافی های داخلی شما برای خرید ارز دیجیتال یا فروش آن باید احراز هویت شوید و اطلاعات شخصی موردنظر صرافی را در اختیارشان قراردهید تا اجازه خرید و فروش به شما بدهند. برخی از صرافی های خارجی نیز بدون احراز هویت کار می کنند و برخی بسته به سیاست هایشان از شما مدارک شخصی تان را میخواهند.

ارز دیجیتال در ایران قانونی نیست، اما دولت ریسک خرید وفروش آن را به عهده شخص می گذارد و شخص باید با تمام مسئولیت ها و قبول ریسک های این بازار، دست به خرید وفروش بزند. همچنین صرافی ارز دیجیتال در ایران (البته صرافی های معتبر) رابطه نزدیکی با پلیس فتا دارند.

نتیجه گیری:

هر کدام از این انواع ارز دیجیتال دارای مزایای منحصر به فردی برای سرمایه‌گذاران و مصرف کنندگان آن ها هستند. اینکه کدام یک برای منافع اقتصادی شما بهتر است، بستگی به سرمایه و همچنین موقعیت مالی شما دارد.

بنابراین برای انتخاب بهترین گزینه بین انواع ارز دیجیتال بهتر است که به خوبی از تمام قابلیت‌های ارز دیجیتال انتخابی آگاهی داشته باشید و با مطالعه در زمینه بهترین را انتخاب کنید و در زمینه آموزش بورس و آموزش سرمایه گذاری اقداماتی را انجام دهید.

همچنین اشاره کنیم که داشتن یک استراتژی معاملاتی خوب می تواند به شما در سرمایه گذاری در همه بخش ها کمک کند.

امیر درویشی

Website:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *