تفاوت بورس و فرابورس چیست؟

تفاوت بورس و فرابورس چیست؟

بورس و فرابورس

آیا بنظر شما که برای اولین بار عبارت فرابورس رو شنیدید، پیش خودتان فکر کردید اگر بورس این عظمت را دارد پس فرابورس باید چندین برابر بورس قوی باشد! تفاوت بورس و فرابورس همین است. درسته؟

پس بیایید باهم تفاوت بورس و فرابورس رو از زاویه های مختلفی بررسی کنیم.

برای اینکه بهتر به تفاوت میان بورس و فرابورس پی ببریم ابتدا بهتر است که یک تعریف کوچک از هر دو داشته باشیم.

بورس :

درعلم اقتصاد بورس به بازاری گفته می شود که قیمت گذاری و خرید وفروش کالا و اوراق بهادر در آن انجام می شود.

بازاری که در آن دارایی ها معامله می شوند :

۱_بورس کالا :

در آن مواد اولیه معامله می شوند. هدف از تاسیس این بازار شفافیت قیمت برای خریدار و فروش است.

۲_بورس ارز :

ارزهای کشورهای خارجی که اقتصاد مطرحی دارند، خرید و فروش می شوند که چند سالی است در ایران غیرمجاز شده و کسی نمی تواند به صورت قانونی در آن فعالیت داشته باشد.

۳_بورس اوراق بهادار :

دارایی های مالی خرید و فروش می شوند. این دارایی ها گاهی می تواند سهام شرکت های بزرگ باشد که نیاز به تامین مالی از طریق بازار بورس رو دارند و یا می تواند هر ورقه ای باشد که برپایه ارزش فیزیکی یک کالای دیگر است. همچنین بازار بورس به ۲ دسته بازار اول و بازاردوم تقسیم می شود.

و اما تعریف فرابورس :

فرابورس ساز و کاری هست که اجازه میده شرکت ها، با شرایط راحت تر و در زمان نسبتا سریعتر وارد بازار سرمایه شوند و از مزیت های بازار استفاده کنند. شاید برخی شرکت ها وجود داشته باشند که توان مالی مناسب برای ورود به بورس را نداشته باشند و یا گزارش های مالی سختگیرانه در بازار اول و دوم بورس را نتوانند ارائه دهند، پس در شرکت فرابورس پذیره نویسی می شوند و از مزایای بازار سرمایه نفع می برند.

بورس-یا-فرابورس

وحالا تفاوت میان بورس و فرابورس :

ساختار تقسیم بندی بازارهای بورس و فرابورس به بازارهای مختلف

همانطور که گفتیم بورس دو نوع بازار دارد :بازار اول و بازار دوم.

دربازار اول درصورتی که عملکرد مناسبی نداشته باشد به بازار دوم منتقل می شوند و همینطور وقتی هم در بازار دوم عملکرد مناسبی داشته باشند به بازار اول منتقل می شوند.

حال ساختار جدید فرابورس ایران از هفت بازار تشکیل شده است :

بازار اول ==> سهام شرکت ها

بازار دوم ==> سهام شرکت های سهام عام(تازه تاسیس ها)

بازار پایه ==>یکی از بازارهای فرابورس به منظور عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار ایجاد شده(شرکت های این بازار فرایند های پذیرش راطی نمی کنند.)

ودامنه نوسان روزانه آنها :۱درصد -۲ درصد و۳ درصد است

برای خرید و فروش در بازار پایه باید چندسالی تجربه داشته باشید تا بتوانید به درستی تصمیم بگیرید چرا که شرکت هایی که در این بازار هستند یا اخراجی از بازارهای بورس و یابازار اول تا سوم فرابورس هستند یا ورشکسته اند و یا قانون احکام دائمی دولت هستند.

قانون احکام دائمی دولت مجموعه ای از شرکت های دولتی هستند که امکان ارائه گزارشات کامل مانند بورس و فرابورسی ها را ندارند اما می خواهند از مزایای بازار سرمایه بهره مند شوند. به همین خاطر شفافیت کاملی ندارند و سرمایه گذاری در آنها بسیار بسیار پر ریسک است.

بازار سوم ==>ابزارهای نوین مالی

در بازار فرابورس شرایط معاملات با نظر طرفین قرارداد تعیین میگردد.

و شرکت های پذیرفته شده از ده درصد مالیات معاف هستند،  در واقع شرکت های با شرایط ساده تر میتوانند در این نهاد پذیرش شوند.

صاحبان سهام در شرکت های فرابورس نسبت به سهامی که دردست دارند حق رای خواهند داشت.

یکی از مزیت های جذاب شرکت ها بجز اینکه تامین مالی می شوند، این است که بانک ها، شرکت های فعال را به عنوان وسیقه برای دریافت تسهیلات پذیرش میکند. یعنی بانکها برای دادن تسهیلات به شرکت هایی که در بازار بورس فعالیت می کنند رغبت بیشتری دارند تا به نسبت شرکت های دیگر.

دلیل این قضیه هم این است که شما در نظر بگیرید وقتی یک شرکت سهامی عام هست و سهام آن در دست مردم است و گزارشات ماهیانه مرتبی از خود ارائه می دهد، به نسبت شرکتی که خصوصی است و به راحتی همه چیز در دستان افراد خصوصی است، مسلما شرکتی که در بورس است شفافیت مالی بهتری دارد و بیشتر می توان به آن اعتماد کرد.

در فرابورس بازارهای متنوع وجود دارند و این متنوع بودن بازار سلیقه های متنوع را پوشش میدهد.

و سرمایه گذاری در بورس شرکت های مختلف و در صنایع مختلف، ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد.

اما از دیگر تفاوت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درفرابورس پذیرش ساده تر از بورس است.
  • حداقل سهام شناور می تواند کمتر مابقی سهام ها در بورس باشد.
  • حداقل سرمایه ثبت شده شرکت فرابورسی ها از می تواند حداقل از ۱۰۰ میلیون تومان باشد.
  • اما حداقل سرمایه برای پذیرش در بورس باید بیشتر  از ۱۰۰ میلیارد تومان باشد.
  • حداقل سابقه ی فعالیت شرکت درصنعت مربوطه در فرابورس باید دوسال باشد.
  • در بورس شرکت نباید طی سه دوره گذشته زیان انباشته داشته باشد. اما در بازار فرابورس پایه شرکت می تواند زیان انباشته داشته باشد اما با این نظر که یک طرح توجیهی برای خروج از زیان انباشته ارائه کند.

برای مشاهده شرایط پذیرش در بازارهای بورس و فرابورس می توانید به سایت فرابورس و سایت بورس مراجعه کنید.

در سایت فرابورس در قسمت بازارها و محصولات می توانید با کلیک بر روی هرکدام از “بازار اول و دوم و سوم” و سپس در قسمت “معرفی”، شرایط پذیرش در هرکدام از بازارها را مشاهده کنید.

در سایت بورس هم در قسمت ناشران و پذیرش، قسمت فرآیند پذیرش می توانید شرایط کامل هرکدام از بازارها را مشاهده کنید.

و به این نکته هم توجه داشته باشید که روش و زمان معامله در بورس و فرابورس از ساعت ۸:۳۰ پیش گشایش شروع می شود و از ساعت  الی ۱۲:۳۰ معاملات انجام می شود.

تا به اینجا با تفاوت میان دو بازار بورس و فرابورس آشنا شدید.

ریسک پذیری بازار بورس بیشتر است یا فرابورس؟

از منظر سرمایه گذاری تفاوت بین بورس و فرابورس از منظر ریسک سرمایه گذاری نیست و فقط باید به ارزنده بودن سهام دقت داشته باشیم.

اما نکته ای که باید دقت کرد بازار پایه فرابورس هست که برای سرمایه گذاری در آن باید دقت فراوان داشته باشید و همانطور که توضیح دادیم این شرکت ها می توانند پرریسک باشند.

امیدوارم در آینده بسیار پرسود باشید و این میسر نمی شود مگر اینکه به همین منوال که امروز به دنبال یادگیری و کسب علم هستید در آینده هم با قدرت بیشتری به کسب سود و دانش بپردازید. موسسه آتی سرمایه که فعال در زمینه آموزش بورس اصفهان هست سعی دارد با آماده کردن مطالب آموزشی شمارا در این زمینه یاری رساند.

در هر مرحله از سرمایه گذاری اگر دچار تردید شدید می توانید از مشاوران آتی سرمایه که در همه حال در خدمت شما هستند، استفاده کنید.

محمد آخوندی

Website:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *