گره معاملاتی در بورس تهران به زبان ساده و نحوه رفع آن!

گره معاملاتی در بورس تهران به زبان ساده و نحوه رفع آن!

گره معاملاتی

زمانی که یک سهم برای ۵ روز متوالی در بازار سهام، در صف فروش سنگین و یا صف خرید سنگین قفل می شود، گره معاملاتی به وجود می آید.
عموما گره معاملاتی را ناظر بازار تشخیص می دهد. خب اگر سهم ما ۵ روز متوالی در صف فروش یا صف خرید قفل باشد، پس اصلی ترین بحث بازار سرمایه که نقدشوندگی است. تکلیفش چی می شود؟ اینجاست که قانون گره معاملاتی به کار می آید.

چه شرایطی برای به وجود آمدن گره معاملاتی لازم است؟

شرکت هایی که تعداد سهم هاشون بیشتر از ۳ میلیارد است باید حداقل ۱ برابر حجم مبنا معامله شوند. و شرکت هایی که تعداد سهام کمتر از ۳ میلیارد دارند می بایست دو برابر حجم مبنا معامله شوند.

اگر کلیه معاملات نماد به صورت ۵ روز پیوسته در سقف یا کف قیمت روزانه معامله شود.

مقررات گره معاملاتی در مورد سهام شرکت‌هایی با تعداد سهام کمتر از ۱۵۰ میلیون سهم با تشخیص مدیرعامل بورس می‌تواند اعمال نشود.

گره معاملاتی زمانی رخ می دهد که معاملات در ۵ روز متوالی در صف خرید یا صف فروش، کمتر از ۵ درصد حجم مبنا باشد.

به طور مثال اگر حجم مبنا سهمی ۱ میلیون باشد، حجم معاملات سهم در این ۵ روز باید کمتر از ۵۰,۰۰۰ باشد.(۵۰ هزار میشه ۵ درصد ۱ میلیون)

رفع گره معاملاتی

برای رفع گره معاملاتی در بورس تغییراتی در نحوه سفارش گیری نماد مذکور صورت می گیرد.

اولین تغییر این است که در مرحله پیش گشایش در روز معاملاتی بعد، نماد با دامنه نوسان دو برابر حالت عادی آماده انجام معامله خواهد شد.

و قیمت مرجع در دوره حراج پیوسته، قیمت کشف شده از طریق حراج ناپیوسته یا همان پیش گشایش خواهد بود. متوجه نشدید؟

یک مثال ساده!

فرض کنید قیمت نماد “ثاخت” پس از ۵ روز صف خرید متوالی به ۱۰۰۰ تومن می رسد. حال در این ۵ روز نماد حجم معاملات پایینی داشته، پس شامل گره معاملاتی می شود.

حال قیمت نماد در پیش گشایش دوبرابر محدوده نوسان روزهای قبل کشف قیمت می شود (دو برابر ۵ درصد یعنی ۱۰ درصد). یعنی در پیش گشایش با ۱۰ درصد محدوده نوسان کشف قیمت می شود.

اگر بازهم همه سفارشات در سقف قیمت باشد، یعنی ۱۱۰۰ تومان سفارش ها گذاشته شود، کشف قیمت روی ۱۱۰۰ تومان انجام شده و از ساعت ۹ که معاملات آغاز می شود، ۵ درصد سهم براساس قیمت ۱۱۰۰ تومان اعمال می شود و معاملات ادامه خواهد داشت.

لازم به ذکر است حجم مبنا در محاسبه قیمت پایانی نمادی که بیش از ۵ جلسه معاملاتی با صف خرید یا فروش درگیر بوده، به عدد ۱ تغییر پیدا می کند.

محمد آخوندی

Website:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *