افزایش سرمایه چیست؟ انواع افزایش سرمایه کدام اند؟

افزایش سرمایه چیست؟ انواع افزایش سرمایه کدام اند؟

افرادی که در بازارهای مالی و بازار سرمایه فعالیت می کنند، با واژه افزایش سرمایه شرکت ها زیاد سرو کار دارند.

در این مطلب بررسی خواهیم کرد که افزایش سرمایه چیست و انواع آن را شرح خواهیم داد.

اخبار افزایش سرمایه شرکتها از طریق سامانه کدال و اطلاعیه های ناظر بازار قابل بررسی می باشد. اما آیا واقعیت این است که به محض شنیدن اخبار افزایش سرمایه باید در صف خریداران سهام قرار بگیریم؟ انتظار سود و ضرر پس از افزایش سرمایه سهام به چه صورت است؟

افزایش سرمایه به طور کلی یعنی افزایش اسمی میزان سهام ثبت شده شرکت. به عبارت دیگر تعداد سهام های منتشر شده توسط شرکت افزایش پیدا می کند.

در پی این تصمیم، ابتدا هیئت مدیره شرکت تصمیم به افزایش سرمایه می گیرد. سپس این تصمیم در مجمع عمومی فوق العاده بیان می شود و توسط سهامداران رای گیری می شود. نتیجه این تصمیم ارتباط مستقیمی به روش تامین مبلغ افزایش سرمایه دارد.

به طور کلی چند روش برای تامین مبلغ افزایش سرمایه وجود دارد که یکی یکی آن ها را شرح خواهیم داد.

افزایش سرمایه از طریق روش سود انباشته یا همان سود پرداخت نشده سال های قبل

سامانه کدال و همچنین پیام ناظر بازار برخی اوقات توقف یک نماد را به منظور برگزاری مجمع عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی و تقسیم سود بین سهامداران ، اعلام می کند. در این حین سود سالیانه سهام بین سهامداران فعلی تقسیم می شود و بخشی از سود به عنوان سود انباشته برای سهم باقی می ماند و کنار گذاشته می شود.

سود انباشته درواقع به منظور احیاء و تامین مخارج مورد نیاز برای سرمایه گذاری های جدید و سایر عملیات های وابسته به شرکت استفاده می شود. در این نوع افزایش سرمایه درواقع نقدینگی به شرکت ورود پیدا نمی کند.

در پی این رخداد،به تعداد سهام های سهامداران مقدار تئوریکی سهام اضافه می شود. برای مثال اگر قبل از افزایش سرمایه، تعداد ۶۰۰ سهام از آن شرکت را داشتید، پس از افزایش سرمایه تعداد ۱۰۰۰ عدد از سهام خواهید داشت. اما طبق فرمول افزایش سرمایه، دارایی شما هیچ تغییری نمی کند به همین منظور قیمت هر سهم پس از افزایش سرمایه کاهش پیدا می کند.

برای مثال اگر قبل از افزایش سرمایه شما تعداد ۶۰۰ سهم با قیمت ۱۰۰ تومانی دارید، پس از افزایش سرمایه ۱۰۰۰ سهم با قیمت ۶۰ تومان دارید که درواقع دارایی شما حفظ می شود.

به سهام هایی که به حساب سرمایه داران اضافه می شود، سهام جایزه گفته می شود. در بیشتر مواقع بعد از افزایش سرمایه با رشد قیمت سهام مواجه میشویم که این قضیه سود خوبی را برای سهامداران در پی دارد.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی های شرکت

در این روش شرکت، دارایی های خود را مورد ارزیابی دوباره قرار می دهد. این دارایی ها میتواند اعم از خانه، ملک، دارایی و … باشد. این کار ارزش دارایی های شرکت در ترازنامه را بروز می کند. با این کار فقط یک عملیات ساده در حسابداری اتفاق می افتد و نقدینگی به شرکت تزریق نمی شود. در این روش هم به همان میزان که تعداد سهام های شما افزایش پیدا خواهد کرد قیمت سهام نیز کاهش پیدا می کند. همچنین ارزش ذاتی شرکت، با این نوع افزایش سرمایه تغییری پیدا نخواهدکرد.

افزایش سرمایه از طریق محل آورده نقدی و مطالبات حل شده

در این روش شرکت از سهامداران درخواست می کند که مبلغ جدیدی برای تامین مبلغ به شرکت بیاورند. در این حالت شرکت می تواند یک سری اوراق با نام حق تقدم عرضه می کند. با توجه به اینکه در این روش منابع جدیدی برای تامین مبلغ افزایش سرمایه لازم است، شرکت ابتدا استفاده از حق سود را به سهامداران می دهد. به این ترتیب به دو روش از سهامداران تقاضای وجه می کند:

پول : شرکت از سهامداران درخواست می کند که مبلغ ۱۰۰ تومان بابت هر سهم به شرکت بپردازند. در این روش اگر شرکت مبلغی اضافه بر ۱۰۰ تومان از سهامداران درخواست کند، در نتیجه مبلغ ۲۰ تومان مازاد به عنوان صرف سهام در قسمت حقوق صاحبان سهام در قسمت چپ ترازنامه آورده می شود.

فروش حق تقدم: شرکت یکسری اوراق با عنوان حق نقدم عرضه می کند. اگر سهامداران در مدت زمان تعیین شده این اوراق را خریداری کنند، در نتیجه اضافه بر سود هر سهام، شرکت یک سود نقدی نیز به صاحبان اوراق حق تقدم ارائه می دهد.

سود یا زیان افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق خواهد گرفت؟

سود افزایش سرمایه به سهامدارانی تعلق می گیرد که در زمان تشکیل مجمع عمومی فوق العاده، سهامدار فعلی شرکت باشند و یا به بیان دیگر در مجمع فوق العاده شرکت کنند.

امکان دارد این اخبار جذابیت خاصی برای برخی از سهامداران تازه وارد داشته باشد و بعد از اینکه اخبار به گوششان خورد در صف خرید سهام مربوطه بروند. اما واقعیت امر این است که همیشه هم بعد از تشکیل مجمع فوق العاده سهام مثبت باز نمی شود.معمولا سهام بدون محدودیت نوسان بازگشایی می شود که سه حالت زیرامکان دارد که اتفاق بیفتد:

  • سهام بالاتر از قیمت تئوریک بازگشایی شود و پتانسیل های مثبت شرکت روی رشد شرکت تاثیر بگذارد.
  • سهام با همان قیمت تئوریک باز شود.
  • پتانسیل های منفی سهم به یک باره تاثیر خود را بگذارد و قیمت سهام کمتر از قیمت تئوریک باز شود.

سرمایه گذاری در بورس نیازمند آموزش بورس می باشد و اینکه شما نیازمند این هستنید که مباحث جدید و تکنیک های جدید و مطرح در بازار های مالی را یاد بگیرید. به همین منظور موسسه آموزشی آتی سرمایه با مدرسان باتجربه و با آغوشی باز در حاشیه آموزش بورس در اصفهان فعالیت می کند.

محمد آخوندی

Website:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *