کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال، یک کیف پول دیجیتالی ایمن است که برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می شود. درحال حاظر هرکدام از ارزهای دیجیتال، کیف پول رسمی خودشان را دارند. به منظور نگهداری، خرید وفروش ارزهای باید یک حساب در کیف پولهای برتر بسازید. لازم به ذکر است که ساخت حساب در کیف پولها کاملا رایگان است. در ادامه به چند کیف پول برتر نیز اشاره ای خواهیم کرد.

برخی از کیف پولها مختص یک ارز هستند اما برخی دیگر تا هزاران هزار ارز را پشتیبانی می کنند.

تعداد زیادی کیف پول درحال حاظر وجود دارد. همچنین انواع مختلفی کیف پول وجود دارد که به دو دسته کیف پول سرد و کیف پول گرم تقسیم می شوند.

در این مطلب درمورد انواع مختلف کیف پول صحبت می کنیم و خدمتتان عرض میکنیم که در هرشرایط از کدام کیف پول استفاده کنید.

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

کیف پول نرم افزار و یا سخت افزاری است که می تواند برای مشاهده موجودی دارایی ارزهای دیجیتال و انجام معاملات آنها مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین کیف پولها یک سری کلید خصوصی و عمومی مرتبط با حساب شما را درخود ذخیره می کنند.

خدماتی که کیف پولها ارائه می دهند باهم فرق دارند اما به طور کلی هرکیف پول با یک یا چند ارز مشخص کار می کند و فقط کلیدهای عمومی مربوط به آن ارزهای دیجیتالی مشخص را ذخیره می کند.

کلیدهای عمومی مانند شماره حساب بانکی شما می باشد. برای مثال اگر شما قصد دریافت بیت کوین را داشته باشید باید کلیدعمومی تان را با فرد ارسال کننده، به اشتراک بگذارید.

و اما کلید خصوصی، برای دسترسی به دارایی های تان مورد استفاده قرار میگیرد. پس اگر این کلید را گم کنید، دسترسی به کیف پول و ارزهای دیجیتالتان غیر ممکن است.

اساسا پروسه ارزهای دیجیتال مانند حساب بانکی شما است. کلید عمومی مانند شماره حساب بانکی تان است و بلاک چین مانند دفتربانکی است.

کلیدخصوصی شما، کل دارایی شماست.

همانطور که از نام کلیدها مشخص است، کلید عمومی را می توانید با بقیه به اشتراک بگذارید اما کلید خصوصی را میبایست نزد خودتان نگهداری کنید و با بقیه به اشتراک نگذارید. همچنین نباید کلیدخصوصی را به هیچ عنوان گم کنید. چرا؟

زیرا کیف پولها نرم افزارهایی هستند که تنها آدرس سکه ها را ذخیره می کنند نه خود سکه ها را!

برای مثال وقتی شما بیت کوین ای میخرید، کیف پول شما با بلاک چین بیت کوین، ارتباط برقرار می کند و بلاک چین به کیف پول اجازه می دهد آدرس یک بیت کوین را به کلید عمومی شما متصل می کند و آدرس آن را ذخیره کند. پس کیف پول شما آدرس ارزها راذخیره می کند نه صرفا خود سکه ارزها را! و اگر این آدرس گم شود کسی دیگر آدرس بیت کوین شما را نمی داند و آنرا از دست می دهید.

انواع کیف پول های ارزدیجیتال

انواع مختلفی کیف پول ارزدیجیتال وجود دارد. که انواع آن بصورت آنلاین و آفلاین هستند که اصطلاحا به آنها کیف پول سرد(آفلاین) و گرم(آنلاین) گفته می شود.

کیف پولهای آفلاین در دو نوع فیزیکی و کاغذی هستند و کیف پول های آنلاین برای دسکتاپ، اندروید، آیفون و تحت وب هستند.

برخی از کیف پولها خدمات بیشتری دارند. برای مثال کیف پول اتمیک هم برای دسکتاپ و هم برای موبایل است.

اما اینکه کدام یک بهتر هستند بحث ما است و ما در اینجا انواع کیف پولها را با هم مقایسه می کنیم و شما در آخر با سیاست خودتان یکی یا دو مورد از آنها را انتخاب کنید.

کیف پول گره کامل

عموما کیف پولهای رسمی ارزهای دیجیتال از این نوع هستند. برای دریافت این نوع از کیف پول می توانید به سایت Github مراجعه کنید. البته باید لینک دریافت آن را از داخل سایت رسمی ارز دیجیتال پیدا کنید. این کیف پولها رسمی هستند.

منظور از رسمی این است که توسط توسعه دهندگانی که آن ارز را ایجاد کرده اند تایید شده است. استفاده از کلمه رسمی به دلیل غیر متمرکز بودن سیستم، اشتباه است.

این کیف پولها عموما فضای زیادی را اشغال می کنند چرا که نیاز به دانلود کل بلاک چین و آپدیت آن دارید. اتریوم و لایت کوین دو نمونه از سکه هایی هستند که از این روش استفاده می کنند.

اما اگر فضای زیادی در سیستم برای دانلود و نگهداری این کیف پول ندارید، بهتر است از دیگر کیف پولها استفاده کنید.

کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول نرم افزاری

 

کیف پول دسکتاپ و کامپیوتر(حرفه ای):

این نوع از کیف پول جزو رایج ترین کیف پول هاست چرا که بر روی سیستم کاربر نصب می شود و تمام پروسه معامله ارز و مشاهده موجودی و تبادل ارزها توسط نرم افزار کیف پول که بر روی کامپیوتر نصب شده است انجام می شود. مانند کیف پول اتمیک.

کیف پول موبایل(آیفون، آی او اس، و…):

این نوع از کیف پول برروی موبایل شما نصب می شود و می تواند همیشه در دسترستان باشد و در هرجای کره زمین با استفاده از موبایلتان معامله کنید و دارایی هایتان را مدیریت کنید. مانند کیف پول  تراست ولت و اتمیک.

کیف پول آنلاین(در دسترس):

کیف پولهای آنلاین تحت وب هستند و  محدود به گوشی یا سیستمی نیستند و با هر دستگاهی که به اینترنت متصل شود می توانید وارد وبسایت شوید و معاملات تان را انجام دهید و دارایی های تان را مدیریت کنید.

کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول فیزیکی

 

کیف پول سخت افزاری(بیشترین امنیت):

بالاترین امنیت در بین کیف پول ها مربوط به کیف پولهای سخت افزاری است. این کیف پولها به صورت فیزیکی و اغلب مانند یک فلش هستند. بدلیل اینکه به اینترنت متصل نمی شوند و آفلاین هستند، هکرها نمی توانند از راه دور حملات سایبری به دارایی شما داشته باشند و از این بابت بسیار در برابر هکرها ایمن هستید. اما عیب این کیف پولها قیمت بالای آنها است.این در صورتی است که کیف پولهای دیگر را می توانید بصورت رایگان بسازید. نمونه این کیف پول برند “لجر” می باشد.

کیف پول کاغذی(آسیب پذیر):

این نوع کیف پول، کلیدهای خصوصی و عمومی شما را بر روی یک کاغذ چاپ می کند. این کیف پول در معرض خطراتی همچون گم شدن و خطراتی در مقابل سیل، آتش و زلزله می باشد. یک بارکد QR بر روی این کاغذ چاپ می شود که می توانید با اسکن آن به راحتی معاملاتتان را انجام دهید و به دارایی هایتان دسترسی پیدا کنید. برای سخت کیف پول کاغذی می توانید به سایت bitaddress مراجعه کنید.

محمد آخوندی

Website:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *