کیف پول سرد چیست؟

کیف پول سرد چیست؟

کیف پول سرد

کیف پول های ارزدیجیتال مکانی برای ذخیره سازی و نگهداری بلندمدت، ارزهای شما هستند. مهمترین انتخابی که شما باید انجام دهید این است که از چه نوع کیف پولی استفاده کنید؟ کیف پول های سرد یا کیف پول های گرم؟ اول از همه باید تعریف هرکدام از آنها را بدانیم تا براساس نوع استفاده خودمان از آنها استفاده کنیم.

کیف پول ارزهای دیجیتال یک سخت افزار (شبیه قلش) یا یک برنامه نرم افزاری است که به کاربران اجازه می دهد، دارایی های ارزدیجیتال شان را ذخیره و مدیریت کنند. مانند دنیای واقعی، شاید برای خرج کردن پول خود نیاز به کیف پول نداشته باشید، اما اگر نیاز داشته باشید کارت های بانکی متنوع و اسکناس هایتان را یکجا داشته باشید و بتوانید آنهارا مدیریت کنید، آنگاه به کیف پول نیاز دارید.

کیف پول ارزهای دیجیتال نیز کمک می کند تمام دارایی تان را در یک مکان نگه دارید تا مدیریت آنها راحت تر باشد. هنگامی که شخصی یک بیت کوین خریداری می کند، باید آنرا داخل یک کیف پول نگهداری کند تا بتواند آنرا خرج کند و یا برای شخصی دیگری انتقال دهد. کیف پول ها در دونوع کیف پول گرم و کیف پول سرد هستند.

کیف پول سرد

کیف پول گرم

کیف پول گرم نرم افزاری است رمزنگاری شده که برای ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال شما، می بایست به اینترنت متصل باشد و براساس فناوری cloud(ابر) هستند. مزایای این کیف پول در دسترس بودن و راحتی کار با آن است. شما میتوانید نرم افزار این کیف نوع کیف پولها را بر روی گوشی تان و یا بر روی کامپیوترتان نصب کنید و به راحتی آنرا مدیریت کنید. اما عیب این نوع کیف پول همین اتصال به اینترنت است. چرا که به شدت می تواند مورد دسترسی هکرها قرار بگیرد و از امنیت پایین تری نسبت به کیف پول های سرد برخوردار است.

کیف پول سرد

کیف پول سرد، به دلیل عدم اتصال به اینترنت، از راه دور مورد حمله هکرها قرار نمی گیرد و از هرگونه حمله سایبری و انواع دسترسی های غیرمجازی که از طریق اینترنت میسر می باشد، در امان است. کیف پول سرد، کیف پول “سخت افزاری و “آفلاین” نیز نامیده می شود.

دلایل مختلفی وجود دارد که یک سرمایه گذار تصمیم بگیرد که برای ذخیره سازی دارایی هایش، کیف پولی که انتخاب می کند، به اینترنت وصل شود و یا آفلاین باشد.  برخی از آنها نیز از هر دو روش استفاده می کنند.

برای مثال اگر قصد ترید کردن و معامله کردن در بازار را داشته باشید باید از کیف پول گرم استفاده کنید. چرا که دسترسی به کیف پول سرد همیشه ممکن نیست و باید همیشه همراه تان باشد و اگر در لحظه ای که نیاز دارید ارزتان را بفروشید و یا بخرید، همراه تان نباشد، دسترسی به دارایی هایتان ممکن نیست. پس در این موارد از کیف پول گرم استفاده می کنیم.

در بعضی اوقات نیز ممکن است قصد داشته باشیم یک ارز را هلد کنیم و سرمایه گذاری بلندمدت را برای آن پیش بگیریم، در این صورت امنیت بیش از قبل برایمان اهمیت دارد. پس به سراغ کیف پول های سرد می رویم تا امنیت بیشتری داشته باشند.

امنیت نشدنی است…

هنگامی که پول شما، توسط کارت بانکی تان به سرقت برود یا شخصی چک شما را دزدیده و پاس کند، شما می توانید با پیگیری این قضیه را حل کنید و بانک ابه عنوان واسط پول شما را بر میگرداند. اما ارزهای دیجیتال اینگونه نیست. چرا که ارزهای دیجیتال خاصیت غیرمتمرکز دارد و خبری از حمایت دولت و بانکها نیست. به همین خاطر باید یک محیط امن و مطمئن را برای ذخیره سازی بیت کوین و آلت کوین ها انتخاب کرد.

ماهیت کارکرد کیف پول

فرض کنید شما ۱ بیت کوین میخرید. برای ذخیره سازی بیت کوینی که خریداری کرده اید، به کیف پول نیاز دارید. کیف پول شما تشکیل شده است دارای کلد خصوصی و کلید عمومی هست.

فرق کلید خصوصی و کلید عمومی چیست؟

کلید عمومی همانند شماره حساب است. هنگامی که شما یک بیت کوین می خرید، صرافی و یا شخصی که از آن خرید را انجام داده اید، مقدار بیت کوین خریداری شده را به کلید عمومی کیف پول شما ارسال میکند. سپس بلاک چین تایید می کند که آیا این تراکنش واقعا انجام شده است یا خیر.

در صورتی که تراکنش صحیح باشد، شخص شما که خریدار بوده اید فقط با کلید خصوصی می توانید به حسابتان دسترسی داشته باشید و دارایی های خودتان ار مدیریت کنید. بنابراین حفظ امنیت کلیدهای خصوصی بسیار مهم است.

انواع کیف پول های سرد چیست؟

کیف پول های سرد در چند دسته مختلف تقسیم می شوند که هرکدام را می توانید براساس میزان هزینه، راحتی و امنیت انتخاب کنید.

۱.کیف پول کاغذی

رایج ترین نوع کیف پول سرد، کیف پول کاغذی است. کیف پول کاغذی، کلیدهای خصوصی و عمومی شما را بر روی یک کاغذ چاپ می کند و همانند یک سند است. کیف پول های کاغذی بصورت آنلاین ایجاد می شوند اما بصورت آفلاین و بر روی یک کاغذ ذخیره سازی می شوند.

بر روی کیف پول کاغذی یک QR کد وجد دارد تا با اسکن آن به راحتی بتوان معامله ای را انجام داد. عیب این کیف پول این است که اگر کاغذ گم شود، ناخوانا شود و یا بر اثر سیل یا آتش سوزی اتفاقی برایش بیفتد، کاربر دیگر نمی تواند به دارایی خودش دست پیدا کند.

 ۲.نرم افزاری آفلاین

کاربرانی که به دنبال گزینه های دیگر ذخیره سازی بصورت سرد هستند می توانند کیف پول نرم افزاری آفلاین را انتخاب کنند. یک کیف پول نرم افزاری آفلاین، کیف پو را به دو سیستم عامل قابل دسترس تقسیم می کند.

یک سیستم عامل آفلاین که دارای کلیدهای خصوصی است و یک سیستم عامل آنلاین که دارای کلیدهای عمومی است.

از آنجا که در این نوع کیف پول کلیدهای خصوصی به هیچ وجه در فضای آنلاین قرار نمی گیرند، پس می تواند تا درصد امنیت را تضمین کند.

Electrum و Armory نام دو برند مطرح در زمینه کیف پول نرم افزاری آفلاین است.

۳.سخت افزاری

این نوع کیف پول ها، همانند یک فلش هستند. کلیدهای خصوصی و عمومی در این نوع کیف پول بصورت کاملا آفلاین و رمزنگاری شده ذخیره می شود. از لحاظ امنیت این نوع، نسبت به بقیه دارای امنیت بیشتری است. اما تنها عیبی که دارد این استکه برای مدیریت و معامله ارزهای دیجیتال باید همیشه همراه تان باشد تا بتوانید آنرا به یک کامپیوتر متصل کنید و معامله خود را انجام دهید.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که کاربران باید دقت کنند، سکه هایی را که قصد معامله دارند، در این کیف پول ها پشتیبانی می شود یا خیر! چرا که همه کیف پول ها از همه ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی کنند.

محمد آخوندی

Website:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *