سود مرکب چیست و چطور سود روی سود داشته باشیم؟

سود مرکب چیست و چطور سود روی سود داشته باشیم؟

سود مرکب

سود مرکب واقعا که چیز خارق العاده ایست…! چند وقت پیش بود که سبد سرمایه گذاری بورس یکی از موسسات را دیدم. چیز عجیبی بود…! وقتی سهم +۵ درصد میخورد بجای اینکه ۵ درصد سود کند برای آنها چیزی بین ۱۲  تا ۱۵ درصد سود میساخت. یعنی اگر سهم +۵ میخورد در واقع برای آنها +۱۲ بود.

خیلی عجیب بود اول فکر کردم دزدی است ولی بعد فهمیدم نه خیلی هم قانونی و حلال است چرا که اسم این روش سودکردن، سود روی سود یا سودمرکب است.

مطمئنم هرکدام از شما بارها باعبارت سود مرکب مواجه شدین وشاید خیلی ها هم بااین استدلال خواسته باشن برای شما جذابیت های سرمایه گذاری درست کنن.

خب بذارید اول ببینیم اصلا داستان سود مرکب چیست؟

بزارید یک داستان برایتان تعریف کنم تا کامل متوجه بشید.

شاید خیلی از شماها داستان مخترع شطرنج را شنیده باشید…

داستان مخترع شطرنج

پادشاه هندوستان به درباریان خود می گوید: «” بروید و مخترع شطرنج را پیش من بیاورید چرا که میخواهم هرچه پاداش می خواهم به وی بدهم.»

درباریان مخترع شطرنج را نزد پادشاه می آورند و پادشاه به او گفت که هر چه میخواهی به من بگو من طلاها و زمین ها و ثروت زیادی دارم که می توانم هرآنچه در حال حاظر تو بگویی در اختیارت بگذارم. لب تر کن و بگو چه می خواهی.

مخترع شطرنج بدون تردید گفت ای پادشاه من تنها از شما ۱ دانه گندم میخواهم اما به این صورت که، چون شطرنج ۶۴ خانه دارد در خانه اول ۱ گندم می خواهم در خانه دوم ۲ گندم و در خانه سوم ۴ گندم و در خانه چهارم ۸ گندم و به همین منوال هر چه به جلوتر می رویم گندم های من باید ضربدر ۲ شود.

پادشاه می گوید:« این معماها و مسخره بازی ها چیست؟ یک گونی گندم به وی بدهید تا مشکل این بنده خدا هم حل شود.»

مخترع شطرنج گفت:« خیر، لطفا بگویید دقیق حساب کنند.»

پادشاه به ریاضی دانان خود دستور داد تا این بنده خدا اینجاست حساب کنند. اما پس از گذشت چند ساعت ریاضی دانان در محاسبه آن عدد عاجز ماندند و مخترع شطرنج رفت تا چند روز دیگر بیاید.

بعد از ۳ روز پادشاه خواست تا ریاضی دانان پیش او بیاورند و از آنها دلیل این همه وقتی که صرف کرده اند تا این عدد را بدست بیاورند را خواست.

و حالا، قدر سودمرکب…

ریاضی دانان گفتند: « اعلی حضرت، این عدد هرچه جلوتر می رود به یک عدد بزرگتر تبدیل می شود. به این صورت که عددی که بدست می آید، مقدار گندمی است که نه در هندوستان بلکه در کل جهان هستی نیز این مقدار گندم وجود ندارد.اگر مقدار انباری که نیاز است تا این گندم انبار شود را بخواهیم بسازیم.، اگر عرض آن را ۱۰ متر و ارتفاع آن را ۴ متر در نظر بگیریم بایدچیزی حدود ۷۵۰ بار دور زمین این انبار بچرخد تا بتواند این مقدار گندم رو بدست آورد. یعنی چیزی حدود به  ۹ میلیون میلیارد گندم.»

جالبی این جاست که قفط ۱ گندم داشتیم ولی در ۶۳ مرحله تبدیل به عدد خیلی خیلی بزرگی شد. این یعنی قدرت سود مرکب!

حالا که با مفهوم سود مرکب به خوبی آشنا شدید بریم و در ادامه توضیح علمی آن را هم در بورس تهران بدانیم.

سود مرکـب:

از سرمایه قبلی که به آن (سود سود) یا (بهره سود) می گویند.

یک معنای دیگر که میتوانیم به سود مرکب بدهیم سودآوری از اصل پول و سپس سودآوری از اصل وسودهای حاصل شده می باشد.

سود مرکب در هردوجهت صعودی و نزولی بازار کار می کند ، هنگامی که بازار صعودی باشد ، شاهد رشدی شگرف خواهیم بود اما هنگام افت بازار همین فرمول می تواند منجر به ضررهای فاجعه بارشود

خب یه مثال میزنیم که بهتر متوجه بشید:

مثلا در حالت عادی

۱۰میلیون سرمایه===>30%افزایش پیدا میکنه===>درنهایت۱۳میلیون می شود

واما دربازار بورس سود مرکب

۱۰,۰۰۰,۰۰۰===>5%===>10,500,000

و

۱۰,۵۰۰,۰۰۰===>5%===>11,025,000

واین روند ادامه دارد…

اگر شما بتوانید جایی سرمایه گذاری کنید که سودی که هرروز بدست می آورین رو به سرمایه قبلی اضافه کنید و سود روز بعد نسبت به جمع کل سودهای قبلی وسرمایه اولیه محاسبه بشه سود مرکب اتفاق میوفتد.

*بورس طوریه که همیشه بصورت اتوماتیک است وسودمرکب بصورت روزانه روی سرمایه های ما اعمال می شود. کسانی که بلندمدت کار میکنند قطعا سود مرکب، درصد بالایی سود برای آنها ساخته و اما کسانی که  نوسان گیری در بورس میکند از این قضیه درصد کمتری بهره می برند.

برای دست یابی به سودمرکب به این نکات نوجه داشته باشید :

۱. هیچ سهمی همیشه مثبت نیست ! منفی هم داره .نکته مهمتر اینکه سود مرکب در جهت منفی هم اثر خودشو بیشتری میذاره.

۲. شاید تو یکی یاچند ماه اونم بخاطر شرایط خاص کشور درصد رشدهای خوبی دیده شده باشد،اما اگه قراره توی بورس موندگار باشین حتما با دانش های کافی خرید و فروش کنید.

۳.  واما مهمتر همه ( صبر ، صبر ، صبر ). برای خودتون یه استراتژی معاملاتی مشخص تعریف کنید و همیشه سعی کنید طبق اون عمل کنید ، تحلیل درست انجام بدین وبه هیچ وجه شانسی یا سفارشی یه سهمو نخرید.

۴. به هیچ عنوان به اصل پول و سود پول خود دست نزنید.

و در آخر به این سه نکته هم توجه داشته باشید که :

  1. یکی از ساده ترین روشها برای ایجاد سود مرکب، توجه به سرمایه های کوچک است.
  2. *روی کنترل ضرر تمرکز کنید؛سود خودش بدست می آید.
  3. سود فردای شما شامل سودامروزتون هم میشه.

ممنون که این مطلب رو مطالعه کردید و به علم خودتون اضافه کردید. از دیگر مطالب سایت دیدن کنید و با دیگر دوستانتان هم به اشتراک بذارید تا کنار هم پیشرفت داشته باشید.

به نظر شما امسال بهترین سرمایه گذاری با توجه به اینکه سود مرکب هر روز شما را سوپرایز می کند چه بازاری است؟

محمد آخوندی

Website:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *