تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال (Technical analysis) یا تحلیل تکنیکی روشی است که برای پیش بینی قیمت جهت سرمایه گذاری بلندمدت یا نوسان گیری کوتاه مدت اسفاده می شود. تحلیل بورس و بازارهای مالی، با استفاده از تحلیل تکنیکال با استفاده از تاریخچه قیمت و ابزارهای متنوع انجام می شود.تحلیل تکنیکال در بازار بورس، فارکس،بازار ارزدیجیتال، بازار آتی سهام، بازار بورس کالا، بازار ارز کشورها کاربرد دارد.

 

میتوان تحلیل تکنیکال را به رانندگی شبیه سازی کرد. شما اگر رانندگی بلد باشید میتوانید با هر ماشینی را برانید. پس وقتی شما تحلیل تکنیکال را یاد میگیرید می توانید در همه بازارها قیمت را پیش بینی کنید.

 

انواع تحلیل در بازارهای مالی

معامله گران بازار سرمایه معمولا از روش ها و تحلیل های مختلفی برای موفقیت در این بازار استفاده می کنند که بطورکلی 2 نوع گروه در این بین وجود دارند :

  1. تحلیل فاندامنتال (بنیادی)
  2. تحلیل تکنیکال (نموداری )
  3. تحلیل روانی (روانشناسی بازار)

هر کدام از این تحلیل ها پارامترها و متغیرهای مخصوص به خودشان را دارند. که در ادامه به بررسی کوتاه هر کدام و توضیح تحلیل تکنیکال می پردازیم.

 

تاریخچه تحلیل تکنیکال:

تحلیل تکنیکی همانطور که امروز می شناسیم اولین بار توسط چارلز داو و نظریه داو در اواخر دهه 1800 میلادی معرفی شد. چندین محقق قابل توجه از جمله ویلیام پی همیلتون، رابرت ریا، ادسون گولد و جان مگی بیشتر به نظریه داو کمک کردند در نهایت تلاش همگی روی هم منجر به روش تحلیل تکنیکال شد. اینطور نیست که کل تحلیل تکنیکال برای سال 1800 باشد، بلکه در طول زمان ابزارهای متنوعی توسعه پیدا کرده اند و تحلیل تکنیکال بسیار گسترده تر از قبل است.

اصول مقدماتی تئوری داو:

1-همه چیز در میانگین ها (شاخص ها) لحاظ می شود.

2-بازار سه نوع روند دارد. روند خنثی، روند نزولی، روند صعودی.

3- روند های بزرگ دارای سه مرحله هستند.

4- شاخص ها باید یکدیگر را تایید کنند.

5- حجم معاملات باید روند را تصدیق کند.

6-روند ها تا زمانی که اخطار های قطعی بازگشت را دریافت نکردند به حرکت خود ادامه می دهند.

 

چند باور تحلیلگران تکنیکال

طرفداران تحلیل تکنیکال کلاسیک همیشه بر 3 باور پایدار هستند.

1. همه چیز در قیمت لحاظ شده است:

شاید بتوان ادعا کرد جمله “همه چیز در قیمت لحاظ شده است” پایه و اساس تحلیل تکنیکال است و تا زمانی که به درک درستی از این جمله نرسیده باشیم شاید پیشروی و یادگیری تحلیل تکنیکال بیهوده باشد.

یک تحلیلگر تکنیکال در ابتدا به این باور رسیده که هرچیزی که بتواند در قیمت تاثیر گذار باشد اعم از فاکتورهای سیاسی، فاندامنتالی،جغرافیایی و یا سایر فاکتورها در قیمت لحاظ شده است. پس از درک و پذیرش جمله فوق به عنوان مقدمه تحلیل تکنیکال به این نتیجه میرسیم که تحلیل قیمت تمام آن چیزی است که ما به آن نیاز داریم.

برای اثبات عدم صحت این ادعا،زمان زیادی صرف شده و نتیجه ای حاصل شده است.همه تحلیل گران تکنیکال(تکنسین ها)بر این باورند که تغییرات قیمت تابعی از عرضه و تقاضا است.

چنانچه تقاضا بیش از عرضه باشد آنگاه قیمت صعود خواهد کرد و اگر عرضه برتقاضا پیشی بگیرد قیمت کاهش خواهد یافت. این تغییرات اساس تمام پیش بینی های اقتصادی وبنیادی است. برداشت بزرگان علم تحلیل تکنیکال از این اصل به این صورت است که اگر قیمت به هر دلیلی بالا رفت پس باید تقاضا برعرضه غلبه کرده و علل فاندامنتای تاثیر خود را گذاشته باشند و چنانچه قیمت قیمت سقوط پیدا کرد دلایل فاندامنتالی و بنیادی بی اثر شده اند.جمله ی عجب پایانی در مورد فاندامنتال نباید شما را متعجب کند منطق در این مبحث ما را به اینجا رهنمون میکند که یک تحلیلگر تکنیکال نیز به نوعی مباحث فاندامنتال و بنیادی را مورد مطالعه قرار میدهد.

قریب به اتفاق تحلیل گران تکنیکالی براین باورند که نیرویی که جهت عرضه و تقاضا را تغییر میدهد برآیند تغییرات فاندامنتال و مربوط به اقتصاد بازار می باشد و همین نیرو بر قیمت ها تاثیر میگذارد. نمودار ها هرگز به تنهایی علت بالا آمدن قیمت ها نیستند ،آن ها نشان دهنده میزان تاثیر یا عدم تاثیر عوامل پایه ای بازار هستند.

این یک قانون است که تحلیلگر تکنیکالی به هیچ وجه دخالتی در عوامل تاثیرگذار برقیمت نمیکند.بیشتر اوقات در آغاز یک روند ویا در نقطه تغییر جهت قیمت از صعودی به نزولی یا برعکس هیچ کس به طور قطعی دلیل این تغییر جهت را نمیداند ولی تحلیل گر تکنیکالی به سادگی و با استفاده از الگوها میتواند این تغییر را به موقع شناسایی کند و پایداری آن را بسنجد.

باید در خاطر داشت مادامی که یک تحلیل گر تکنیکالی بر این عقیده باقی بماند که همه چیز در قیمت لحاظ شده است موفق خواهد شد.

یک تحلیلگر لزوما نباید از بازار باهوش تر باشد، او میداندکه دلایل زیادی برای نوسان قیمت وجود دارد وصرفا بر این باور است که لزومی به دانستن این دلایل برای پیش بینی تغییرات قیمت وجود ندارد و فقط کسب سود از این تغییرات مهم است.

 

2. قیمت ها براساس روند ها حرکت میکنند:

ما در کل سه نوع روند داریم: روند صعودی، روند نزولی، روند خنثی.

هدف از ترسیم نمودارهای قیمت ،شناسایی روند و پیش بینی جهت حرکت قیمت است.

در بازارهای مالی به هیچ عنوان نباید برخلاف روند معامله کنید.

برای مثال اگر روند بازار ریزشی است شما نباید ریسک خرید در روند نزولی را بپذیرید.

نظریه ثابت شده ای نیز وجود دارد که میگوید قیمت ها براساس روندها حرکت میکنند و یا به عباررتی دیگر قیمت ها دوست دارند که روند فعلی خود را حفظ کنند،به جای آنکه تغییرجهت بدهند. این قانون به نوعی بیان دیگری از قانون اول نیوتون درباره حرکت است. شاید بتوان آن را اینگونه نیز مطرح کرد که قیمت ها به روند فعلی خود ادامه میدهند تا زمانی که عوامل بازدارنده حرکت آن را متوقف کنند.

این قانون یکی از ادعاهای محکم تحلیلگران میباشد و آن ها معتقدند که روندها را تا زمانی که عوامل خارجی بر آن ها تاثیر نگذاشته جهت خود را حفظ میکنند.

تحلیل تکنیکال

3. تاریخ تکرار میشود:

بخش بزرگی از مباحث تحلیل تکنیکال و مطالعه رفتارهای بازار ها مشابه روانشناسی در انسان ها می باشد.

به عنوان مثال الگوهای نمودارهایی که یکصدسال پیش ترسیم شده اند دقیقا منعکس کننده تاثیر مسائل آن دوره از نظر روانشناسی در روند قیمت ها هستند.

این تصاویر به وضوح روانشناسی بازار را آشکار میکنند.از زمانی که الگوها به خوبی در گذشته عمل کرده اند فرض شده که در آینده نیز به همان خوبی جوابگو خواهند بود.

پایه واساس آن ها اصول روانشناسی است که این امر باعث میشود که آن ها را به عنوان اصول ثابت بپذیریم و بتوانیم به آن ها اعتماد کنیم.

تحلیلگران تکنیکال برای پیش بینی قیمت، به گذشته مراجعه می کنند و ادعا دارند بازار الگوهای گذشته خود را تکرار می کند و در طول زمان نسبت به برخی الگوها واکنش یکسانی نشان می دهد.

همچنین در مورد بورس تهران، به بررسی تحلیل شاخص کل (شاخص بورس) در تایم فریم های مختلف پرداخته ایم. همچنین شما میتوانید وضعیت بورس امروز را در پیج اینستاگرام آتی سرمایه دنبال کنید.

مقایسه تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی:

هر دو روش تکنیکال و فاندامنتال همواره سعی بر حل یک مشکل واحد دارند، و آن مشکل چیزی نیست جز پیش بینی اینکه قیمت ها تمایل دارند در چه جهتی حرکت کنند.

تحلیل فاندامنتال (تحلیل بنیادی) چیه؟ 

تحلیل بنیادی، عبارت است از بررسی علمی عوامل اساسی و بنیادی تعیین کننده ارزش سهام. یا به عبارت ساده تر میتوان گفت تحلیل بنیادی یعنی بدست آوردن ارزش واقعی قیمت سهام.

برای مثال قیمت سهام فولاد درحال حاظر 100 تومان است اما از لحاظ بنیادی، سهم فولاد 120 تومان ارزش دارد. پس 20 درصد زیر ارزش واقعی خود در حال معامله است. در این حالت تحلیلگر بنیادی، دست به خرید میزند زیرا باور دارد که فولاد 20 درصد زیر ارزش ذاتی در حال معامله است.

یک جمله هست که می گوید: « همه افراد قیمتها را میدانند ولی کمتر کسی ارزش واقعی را می داند.» پس دانستن تحلیل بنیادی به ما کمک می کند ارزش واقعی سهم یا ارزی را تخمین بزنیم تا هیچ موقع گرانتر نخریم.

اما تحلیل بنیادی یک تحلیل میان مدت و بلندمدت است. به قول جمله معروف:«رفتار قیمت سهام در بلندمدت حتماً به سمت میانگین ارزش ذاتی میل می‌کند.» تحلیل بننیادی برای افرادی که قصد نوسان گیری با دیدکوتاه مدت را دارند مناسب نیست.

ابزار تحلیلگر بنیادی عبارت است از نسبت های مالی که از ترازنامه شرکت و حساب سود و زیان طی چند سال به دست می آید.

همانطور که در تحلیل تکنیکال تمرکز بر روی تغییرات قیمت است در تحلیل فاندامنتال تمرکز اصلی بر روی عوامل اقتصادی است؛ که بر عرضه و تقاضا تاثیر میگذارد و باعث میشود قیمت بالا یا پایین برود ویا در نهایت ثابت بماند. یک تحلیلگر فاندامنتال تاثیر تمام فاکتورهای مربوط را بر رروی قیمت هرچیزی بررسی میکند تا درنهایت بتواند ارزش ذاتی آن را محاسبه کند.

ارزش ذاتی چیزی است که یک تحلیل گر فاندامنتال به وسیله آن نشان میدهد که با توجه به میزان عرضه و تقاضای واقعا با آن قیمت ارزش دارد یا خیر. اگر ارزش ذاتی چیزی زیر قیمت آن باشد ،تحلیلگر فاندامنتال میگوید موقعیت را مناسب خرید می بیند.

تحلیل گر تکنیکال عقیده دارد که تغییرات قیمت تنها چیزی است که او نیاز داردبداند و دلایل این تغییرات لازم نیستند و در مقابل تحلیلگرفاندامنتال همواره به علت ها و دلایل تغییر قیمت میپردازد.

 

تحلیل تکنیکال چیه

برخلاف تحلیل بنیادی، که تلاش می‌کند ارزش ذاتی را ارزیابی کند، تحلیل تکنیکال بر مطالعه تاریخچه قیمت و حجم معاملات تمرکز دارد. ابزارهای تحلیل تکنیکال برای بررسی عرضه و تقاضا، تغییرات قیمت، حجم معاملات استفاده می‌شود. پس تنها ورودی تحلیل تکنیکال قیمت و حجم معاملات است.

تحلیلگران تکنیکال سعی نمی‌کنند ارزش ذاتی اوراق بهادار را اندازه‌گیری کنند، بلکه از نمودار برای شناسایی الگوها و روندهایی استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد سهام در آینده چه خواهد کرد. برای تحلیلگر تکنیکال قیمت تابلو بورس مهم است.

 

تحلیل تکنیکال

 

انعطاف پذیری و سازگاری تحلیل تکنیکال:

یکی از بزرگترین نقاط قوت تحلیل های تکنیکال سازگاری و تنوع آن برای انواع معاملات در ابعاد زمانی مختلف میباشد. تقریبا هیچ بازار و فضای معاملاتی ای وجود ندارد که نتوان این اصول را در آن به کار برد.

تکنیکاکالیست به راحتی میتواند هر نوع بازاری را که تمایل داشته باشد مورد مطالعه قرار دهد. حتی اگر با دانش فاندامنتال او هم خوانی نداشته باشد؛ درحالی که تحلیل گران فاندامنتال به علت اینکه همواره مقادیر زیادی اطلاعات و صورت های مالی برای بررسی وجود دارد که برای درک آن ها باید در حد یک متخصص عمل کنند، چندان نمیتوانند از جایی که هستند دور شوند.

نکته حائز اهمیت این است که ذات بازار همواره شامل فواصل زمانی است که درآن بازار چیزی فعال و یا غیر فعال می شود معاملات زیادی بر روی آن صورت می گیرد و یا نقد شوندگی آن کاهش می یابد. یک تحلیلگر تکنیکال همواره میتواند تمرکز و توجه خود را به قسمت فعال و قوی بازار معطوف کند و میتواند یک روند را در زمان خاص انتخاب کند و یا روندی دیگر را از سیستم خود حذف کند. درنتیجه تحلیل گر تکنیکال میتواند توجه و سرمایه خود را از هر نقطه بازار در زمان مناسب به سمت نقطه ای دیگر از بازار منتقل کند.

طبیعت بازار چرخش های آن است و این امتیاز بزرگی است که شخصی بتواند همواره با بازار حرکت کند.

تحلیل گر تکنیکالی کاملا آزادانه روند های جدید را میبیند وانتخاب میکند. یک تحلیلگر فاندامنتالی که اغلب در گروه خاصی تخصص دارد اگر احساس کند در گروهی دیگر تحرکاتی ایجاد شده است این انعطاف پذیری را ندارد که به سادگی از گروهی به گروهی دیگر برود و هر زمان نیز قصد انجام این کار را داشته باشد درحقیقت اوقات دشوارتری را نسبت به چارتیست باید طی کند تا به نتیجه برسد.

به عنوان یک امتیاز دیگر برای تحلیلگر تکنیکال میتوان به این نکته اشاره کرد که از آنجایی که که او همواره بازار را به طور کلی زیر نظر دارد در نتیجه میتواند حرکات زیرین برخی از گروه های بازار را مشاهده کند و زیر نظر بگیرد و درنتیجه می تواند بهترین گروه بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب کند. همچنین به علت آنکه خیلی از بازار ها متاثر از عوامل اقتصادی می باشند واین تصمیمات اقتصادی هستند که در قیمت ها و روندها ظاهر میشوند، میتواند با نگاه کردن و بررسی کردن یک گروه از بازار بر بازارهای دیگر نیز اعمال نظر کند و در حقیقت او به نوعی از نزولی یا صعودی بودن روند اقتصاد کلان نیز مطلع میباشد و درنتیجه چارتیست با تجربه میتواند هم زمان در چند بازار حضور داشته باشد.

 

تحلیل تکنیکال و کارایی آن در بازه های زمانی مختلف:

یکی از بزرگترین نقاط قوت تحلیل تکنیکال این است که در بازه های زمانی مختلف کاربرد دارد چه معامله گران روزانه و چه معامله گران چندروزه و کوتاه مدت و چه خریداران میان مدت و چه افرادی که در بازه های زمانی طولانی مشغول به خرید و فروش می باشند، می توانند از تحلیل تکنیکال بهره ببرند درحقیقت تحلیل تکنیکال شامل زمان خاصی نمی شود و این سلیقه و روش کار معامله گر است که در چه بازه هایی به تحلیل بپردازد. تحلیل گر تکنیکالی با تعیین بازه زمانی مورد نظرش این را مشخص میکند که قصد پیش بینی برای چه مدت زمانی را دارد این عقیده که برخی از افراد میگویند تحلیل تکنیکال صرفا در بازه زمان های کوتاه مدت کاربرد دارد اصلا درست نیست.

این ادعا شاید ناشی از این نظریه باشد که تحلیل فاندامنتال برای پیش بینی بلند مدت کاربرد دارد و فاکتور های تحلیل تکنیکی فاکتورهایی کوتاه مدت هستند؛ درواقع تحلیلگر تکنیکال برای پیش بینی بازه های زمانی بلند مدت از نمودار های هفتگی، ماهیانه و سالیانه بسته به سلیقه خودش استفاده میکند و به دلیل همین تکنیک ها می باشد که این نوع تحلیل را تکنیکال می نامند.

برای اینکه بیشتر متوجه این موضوع شوید تحلیل تکنیکال بیت کوین را مشاهده کنید که ما در هر تایم فریم بصورت جدا بازار را آنالیز کرده ایم. تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال، همان تحلیل بیت کوین است چرا که بیت کوین لیدر و رهبر این بازار است و مابقی کوین ها از آن تبعیت می کنند.

 

 

تحلیل گر تکنیکی ،تکنیکالی یا چارتیست؟

عناوین زیادی به شخصی که تحلیل تکنیکال انجام میدهد نسبت داده می شود از جمله تحلیل گر تکنیکال، چارتیست، تکنیکالیست، تحلیل گر بازر یا تحلیل گر نموداری. تا چندی پیش همه این کلمات یک معنا را تداعی میکرد اما با رشد شاخه های تخصصی این رشته ضروری به نظر می رسد که تفاوت هایی بین این عنوان ها قائل شویم و کلمات را بادقت بیشتری انتخاب کنیم. به علت آنکه تمام  تحلیل های تکنیکال تا دهه قبل بر پایه نمودار بوده است به واژه چارتیست وتحلیل گر تکنیکال به یک معنا می دانستند ولی به طور حتم از آن پس آن ها معنی یکسانی نداشته اند.

 

برخی انتقادات در مورد تحلیل تکنیکال:

چند سوال و انتقاد جزیی در مورد مباحث تحلیل تکنیکال مطرح می شود که یکی از این مباحث در مورد این است که هر کسی پیش بینی خود را از هر چیزی دارد. دیگری این است که چگونه قیمت های گذشته و اطلاعات آن میتواند در مورد قیمت های آینده و پیشگویی آن ها و جهت حرکتشان کاربرد داشته باشد. این انتقاد معمولا در قالب جملاتی مانند نمودارها به ما می گویند که بازار ها در کجا قرار دارند ولی به ما نمی گویند که به کجا میرود؛ مطرح میشوند.در جواب باید گفت که کاملا واضح است که نمودارها به شما نمی گویند بازار به کدام سمت حرکت می کند و اگر شما ندانید آن را چگونه بخوانید سوالات مربوط به نظریه” ورود تصادفی ” معمولا به این صورت هستند که گفته میشود “آیا واقعیت قیمت ها برطبق روندها حرکت میکنند؟” و ایجاد شبهه در مورد اینکه هر تحلیل تکنیکی میتواند استراتژی “خرید و نگهداری” را پیشنهاد بدهد.

 

نتیجه گیری

تحلیل تکنیکال یک ابزار معاملاتی است که برای ارزیابی اوراق بهادار و تلاش برای پیش‌بینی حرکت آینده آن‌ها با تجزیه و تحلیل آمار جمع‌آوری‌شده از فعالیت‌های معاملاتی، مانند حرکت قیمت و حجم، استفاده می‌شود. برخلاف تحلیلگران بنیادی که سعی در ارزیابی ارزش ذاتی یک اوراق بهادار دارند، تحلیلگران تکینکال با استفاده از نمودار، حرکت قیمت، ابزارهای تحلیلی مختلف و اندیکاتورها قدرت یک روند و قیمت را در آینده تخمین می زنند.

در طول سال‌ها، شاخص‌های فنی متعددی توسط تحلیلگران در تلاش برای پیش‌بینی دقیق حرکت‌های قیمت در آینده ایجاد شده است. برخی از شاخص ها عمدتاً بر روی شناسایی روند فعلی بازار از جمله مناطق حمایت و مقاومت متمرکز هستند، در حالی که برخی دیگر بر روی تعیین قدرت یک روند و احتمال ادامه آن متمرکز هستند. شاخص های فنی رایج شامل خطوط روند، میانگین متحرک و شاخص های حرکت مانند شاخص واگرایی همگرایی میانگین متحرک (MACD) است.

 

سوالات متداول

بهترین کتاب تحلیل تکنیکال چیست؟

قطعا بهترین کتابی وجود ندارد و همه کتابها خوب هستند. اما کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی بسیار پیشنهاد می شود.

بهترین منبع آموزش تحلیل تکنیکال کجاست؟

یوتیوب یک منبع رایگان است که برای دانلود آموزش تحلیل تکنیکال بورس می توانید به آن یک سر بزنید. ولی اگر قصد دارید از یک مربی و راهنمای مسیر با حداقل 5 سال سابقه فعالیت در بازار و با تجربه استفاده کنید، حتما با ما تماس بگیرید. 03136205249

بهترین جایی که سیگنال بورس می دهند کجاست؟

به هیچ عنوان از جایی سیگنال دریافت نکنید، سعی کنید خودتان قوی بشید تا اگر شکستی هم خوردید به تجربه های تان اضافه شود. در نظر داشته باشید که کتاب “چگونه در بورس دو میلیون دلار به دست آوردم” در مورد خطرات سیگنال گرفتن در بازار است. هرقدر هم که منبع شما معتبری داشته باشید حواستان باشد که کسی ریسک از بین رفتن سرمایه تان را گردن نمی گیرد و فقط هنگامی که سیگنال هایشان به سود می رسد هیاهو میکنند ولی هنگامی که با ضرر مواجه می شوند، کم کم غیب می شوند.

 

محمد آخوندی

Website:

2 comments

امین

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال فرقی با با سایر بازارها داره؟

    امیر درویشی

    نه قربان، تحلیل تکنیکال در تمامی بازارها قابل استفاده است. برای مثال اگر شما رانندگی را یاد بگیرید با اکثریت ماشین های سواری میتونید رانندگی کنید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *