تفاوت EPS و DPS در بورس چیست؟

تفاوت EPS و DPS در بورس چیست؟

EPS & DPS

تفاوت EPS و DPS در بورس چیست؟

EPS چیست؟

سود هر سهم (EPS) برای ارزشیابی قیمت سهام بیان می شود و به صورت ریال محاسبه می شود. EPS از تقسیم سود خالص سهامداران عادی، بر تعداد سهام عادی به دست می آید. نتیجه بدست آمده گویای این است که به ازای یک سهم، چه میزان سود بدست می آید و هرچه قدر که نتیجه نسبت، بیشتر باشد، نشان دهنده ی این است که عملکرد شرکت مطلوب است. از این نسبت برای ارزشیابی سهام نیز استفاده می شود که با توجه به قیمت معامله شده هر سهم ارزش سهام در آینده مشخص می گردد. همچنین دانستن DPS هم می تواند به شما در فهم و دانستن بهتر عملکرد شرکت و برنامه های آتی شرکت، کمک کند.

سود هر سهم به این صورت اندازه گیری می شود :
میانگین هم وزن تعداد سهام عادی / (سود سهم سهام ممتاز _ سود خالص )
برای محاسبه میانگین هم وزن تعداد سهام عادی باید به چند نکته توجه کرد:
۱_ انتشار سهام جدید از تاریخ انتشار به عنوان عامل مثبت در میانگین لحاظ می گردد .
۲_ بازخرید سهام از تاریخ بازخرید به عنوان عامل منفی در میانگین لحاظ می گردد .
۳_ باطل کردن سهام از محل سهام بازخریدی درمیانگین بی تاثیر است .

سود هر سهم (EPS) یکی از آمار های مالی بسیار مهم است که مورد توجه سرمایه گذاران و تحلیلگران مالی میباشد.

EPS یعنی سود خالص هر سهم که از تقسیم سود پس از کسر مالیات شرکت، برتعداد کل سهام، محاسبه می گردد.

که نشان دهنده سودی است که شرکت در یک دوره مشخص شده به ازای یک سهم عادی بدست آورده است . اولین جزء محاسبه EPSدرآمد (درامد اختصاصی سهام داران عمومی ) است. درواقع درآمد سهام داران عمومی، الباقی سود، پس از توزیع سهم کارفرمایان، عرضه کنندگان، ارائه دهندگان خدمات، صاحبان سهام ممتاز و بستانکاران می باشد. دومین جزء EPSتعداد سهمی که توسط شرکت در بازار منتشر شده است . EPSمقدار سودی است که به هرسهم اختصاص می یابد .با محاسبه سطح درآمد شرکت از این روش می توان به میزان درآمدی که هر فرد کسب می کند ،دست یافت.

ممکن است EPSدر ظاهر ساده به نظر برسد ولی در واقع کاملا پیچیده است.
به طور مثال،محاسبه تعداد سهام در بازار کاری ساده نیست چرا که به مرور زمان تعداد سهام مدام در حال تغییر است.

بدین صورت که انتشار سهام یا بازخرید سهام توسط شرکتها،تعداد سهام موجود در بازار را تغییر می دهد.و گاهی با عرضه مقدار زیادی سهام توسط یک شرکت در انتهای یک دوره مالی،تعداد متوسط سهام در پایان دوره بسیار بیشتر از اوایل دوره خواهد بود که به این ترتیب در محاسبه EPSمشکل ایجاد می کند.

EPS

اهمیت EPS و کاربردهای آن:

سود،اصلی ترین منبع افزایش ثروت است. تعیین سطح سود که مربوط به تجزیه و تحلیل مالی باشد فرایند تحلیلی پیچیده ای دارد.به دلیل تفاوت ارقام سود شرکتهای مختلف و همچنین تغییر در ارقام سود یک شرکت در طی دوره های زمانی مختلف، مقایسه پذیری این ارقام تا حدودی سخت است.

یکی از روش های استاندارد نمودن رقم سود،تبدیل آن به مبلغ سود هر سهم می باشد.
اهمیت وحساسیت EPS در بازار سرمایه بسیار بالاست. بر اساس تحقیقات انجام شده در سایر کشورها،EPS استفاده های گوناگونی دارد، که در ادامه به آن می پردازیم.

ارزیابی،تعیین و قضاوت در خصوص قیمت سهام ،تحلیلگران با ضرب EPS در نسبت p/e در رابطه با بالا یا پایین بودن قیمت سهام ،تحلیل و بررسی می کنند.

شما می توانید هم نسبت p/e و هم EPS شرکت را در سایت TSETMC مشاهده کنید.

محاسبه ارزش ذاتی سهم با استفاده از EPS 

بخواهیم ساده تر بیان کنیم، اگر میخواهید بدانید یک سهم چقدر می ارزه، باید EPS  رو درp/e ضرب کنید. EPS و p/e هردو در تصمیمات برای سرمایه گذاری ،دخیل هستند به طوری که بورس اوراق بهادار هم بر همین اساس در خصوص معقول بودن قیمت ،قضاوت می کند .به دلیل بالا بودن اهمیت EPS ،ضروری است برای محاسبه آن رویکردی یکنواخت وجود داشته باشد .پیش بینی EPS در آینده و میزان رشد آن ،بر قیمت سهام تاثیر گذار می باشد.

برای تحلیل یک سهام ،تحلیلگران و سهامداران، EPS های گزارش شده را برای برآورد نرخ رشد در آینده بکار می برند و در واقع میزان رشد ثروت شرکت را ارزیابی می کنند.ارزیابی میزان سود نقدی و توانایی پرداخت سود سهام ،یکی از معیارهای قضاوت در رابطه با توان پرداخت سود سهام در زمان حال و آینده ،مبلغ EPS است.

اگرچه سایر ملاحظات مالی و سرمایه گذاری،در تعیین میزان تقسیم سود موثر است، ولی نکته مهم این است که بدون وجود سود، امکان پرداخت سود سهام نمی باشد. برای ارزیابی عملکرد شرکت و مدیریت آن ،رقم EPS نسبت به بازدهی سود سهام ،مبنای قابل قبولی می باشد.و همچنین برای مقایسه عملکرد شرکت طی سالهای مختلف و همچنین مقایسه با رقبا ،نیز EPS بهترین گزینه است.

قدرت سود آوری چیست؟

بهترین برآورد ممکن از میزان متوسط سود یک شرکت که انتظار حفظ و یا تکرار آن با درجه ای از نظم در یک محدوده زمانی می رود را قدرت سود آوری گویند.

EPS در صورتی برای ارزیابی قدرت سود آوری مناسب است که با تاکید بر اقلام مستمر سود و زیان محاسبه شده باشد.
تحلیلگران برای شناسایی، بر مواردی از درآمد و هزینه تمرکز می کنند که با ثبات و قابل پیش بینی باشند.
نسبت p/e (میزان قیمت/سود) یکی از خلاصه های مهم مالی است که بر اساس سود هر سهم محاسبه می شود و زمان مورد انتظار بازگشت سرمایه گذاری را نشان می دهد.
شایان ذکر است که سرمایه گذاران و تحلیلگران نباید صرفا بر یک رقم، EPS،تمرکز نمایند و باید از سایر اطلاعات نیز در تصمیم گیریشان استفاده نمایند.

انواع EPS:

برای یک شرکت بیش از یک نوع EPS وجود دارد که انواع مختلف آن با توجه به تغییر در روش تخمین تعداد سهام در بازار تغییر خواهد کرد.
۱- این EPS ،تحت تاثیر تغییرات که شامل ،تعداد سهام موجود، حق تقدم و اختیار خرید و فروش در بازار، قرار نمی گیرد.
۲-این EPS تحت تاثیر تغییرات که شامل ،تعداد سهام شرکت های بازار (سهام های منتشر شده جدید توسط شرکت ها)و حق تقدم و اختیار خریدو فروش قرار می گیرد، که این موضوع، در مورد بازار ایران صدق نمی کند.
در بازار فعلی، فقط یک نوع EPS وجود دارد و ازآنجا که بر حسب مقدار سرمایه ثبت شده در زمان تشکیل مجمع سالانه، محاسبه می شود مگر اینکه حق تقدم ها به صورت سرمایه افزودنی قبل از تشکیل مجمع به سرمایه شرکت افزوده شود که در این صورت می توان از آن بهره گرفت. بر اساس اصول و قوانین پذیرفته شده در آمریکا، شرکت های آمریکایی باید هر دونوع EPS را در صورت های مالی خود داشته باشند. چرا که EPS در این کشور هر سه ماه یکبار اعلام خواهد شد و اگر شرکتی سود ده نباشد، از این قاعده مستثنی می شود. چون با محاسبه تعداد سهام جدید اضافه شده در بازار اعم از حق تقدم ها و اختیارها؛مقدار زیان،کوچکتر از حد واقعی آن نشان داده می شود.

آیا بعد از افزایش سرمایه هم EPS خودکار عوض می شود؟

ومشکل دیگری که در محاسبه تعداد سهام موجود در بازار برای محاسبه EPS وجود دارد این است که در ترازنامه شرکت ها در بخش اوراق بهادار ،هرگز از میانگین تعداد سهم های موجود در بازار استفاده نمی شود،بلکه تعداد سهامی را که در همان روز بستن ترازنامه ،در دست صاحبان سهام است استفاده می کنند.
البته این تعداد، شامل اوراق تبدیلی نیز نمی شود چون EPS را کاهش می دهد و در نتیجه ،سرمایه گذاران باید در هنگام محاسبه EPS ،هردوی این موارد را مد نظر داشته باشند.EPS به عنوان در آمد هر سهم ،میزان سود آوری شرکت را نشان می دهد چرا که در هر شرکت ،در آمد هر سهم را به کل سهام شرکت تعمیم می دهند و بر اساس آن تصمیم می گیرند.

تعدیل EPS چیست؟

مدیران شرکت ها در ابتدای سال مالی با توجه به چشم انداز فعالیتهای شرکت، EPS معینی را پیش بینی و اعلام می کنند. ولی در طول سال با توجه به عملکرد، ممکن است تغییر در اصلاح در EPS اعلام شده ضروری به نظر برسد و بدین صورت است که براساس عملکرد شرکت ،EPS جدیدی اعلام می کنند که به آن تعدیل EPS گفته می شود.
هرساله شرکتها طبق قانون ،بخشی از سود خالص را و گاهی بر اساس نیاز شرکت، نزد خود نگهداری می کنند و مابقی را بین سهامداران تقسیم می کنند.

DPS چیست؟

به مقدار سودی که شرکت تقسیم می کند و نقدا به سهامدار واگزار می شود Dps یا سود تقسیمی گفته می شود. در واقع Dps بخشی از سود پس از کسر مالیات به ازای هر سهم ۳است که توسط شرکت پرداخت می شود.سود پرداختی هر سهم از (تقسیم کل سود پرداختی بر تعداد سهام شرکت) بدست می آید. Dps سود بخشی از EPS می باشدو معمولا کمتر از EPS می باشد.

به بیان ساده تر EPS، سود خالص هر سهم است. اما خب شرکت ها در مجمع عمومی سالیانه، کل مبلغ EPS را بین سهامداران تقسیم نمی کنند.

پس به بخشی از EPS که بین سهامداران تقسیم می شود، Dps می گویند.

DPS

تفاوت EPS و DPS چیست؟

گاهی ممکن است EPS و Dps باهم برابر شوند و این در صورتی است که تمام سود تقسیم شود.و گاهی هم Dps بیشتر از EPS می شود که این مبلغ اضافی معمولا از محل سود انباشته سالهای قبل تامین می شود،که این مورد به بی برنامه بودن مدیریت شرکت بر می گردد.چون سود انباشته همان سود سالهای گذشته است که توزیع نشده است و معمولا جهت انجام برنامه ای خاص در شرکت باقی مانده است و توزیع آن در سالهای بعد نشانه خوبی نیست.اینکه چه میزان از سود تحقق یافته هر سهم، به صورت نقدی توزیع شود و چه میزان در شرکت باقی بماند، تصمیمی است که در مجمع عادی سالیانه توسط هیات مدیره به مجمع پیشنهاد داده می شود و سپس به تصویب سهامداران می رسد.
که بر اساس قانون تجارت در صورت تصویب در مجمع عمومی عادی سالانه تقسیم سود تصویب شده، حداکثر ظرف مدت ۸ ماه از تاریخ تصویب به سهامداران می بایست پرداخت گردد.

آیا DPS بین تمامی سهامداران تقسیم می شود؟

شایان ذکر است که Dps تنها به سهامدارانی پرداخت می گردد که در تاریخ برگزاری مجمع،مالک آن میزان سهم باشند. EPS بالاتر به این معنی است که شرکت به اندازه کافی سود آور است،تا به سهامدارانش پول بیشتری بپردازد.
به طور مثال،یک شرکت ممکن است با افزایش در آمد، سود تقسیمی خود را افزایش دهد.

روند صعودی EPS بیانگر افق اقتصادی و بنیاد خوب یک شرکت است.

نکته مهم این است که روند صعودی EPS یک دید کلی از سود آوری شرکت در آینده به سرمایه گذار می دهد.شرکتی که در طول زمان رشد، EPS را تجربه کرده، بسیار قابل اعتمادتر از شرکتی است که EPS بی ثباتی در طول زمان داشته است.

محمد آخوندی

Website:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *