نسبت P/E سهام در بورس چیست؟ موفق ترین استراتژی استفاده از p/e

نسبت P/E سهام در بورس چیست؟ موفق ترین استراتژی استفاده از p/e

P E

افرادی که وارد دنیای بورس می شوند،حتما با مفهوم نسبت p/e سروکار خواهند داشت.شاید برایتان سوال باشد که p/e چیست و از کجا تشخیص دهیم که p/e سهم بالا یا پایین است و یا p/e سهم مناسب است یا خیر…
برای تازه واردین به دنیای بورس که ممکن است با مفهوم این اصطلاح آشنایی نداشته باشند در این مقاله به توضیح خواهیم پرداخت.

مفهوم نسبت P/E چیست؟

نسبت p/e در بورس کاربرد های زیادی دارد،سرمایه گذاران به نوعی از این نسبت استفاده روتینی می کنند و گاهی به اشتباه مورد استفاده قرار می دهند که برای جلوگیری از اشتباه باید با مفهوم و کارکرد آن آشنایی پیدا کنید تا خدایی نکرده در معاملات ضرری محتمل شما نشود.
به طور خلاصه نسبت p/e خلاصه شده عبارت price تقسیم بر eps است.
Price÷earning per share=p/e
در فارسی اصطلاحا به نسبت p/e نسبت قیمت به درآمد نیز گفته می شود.
واژه price به معنی قیمت و واژه eps به معنای سود هر سهم می باشد.
قیمت هر سهم ÷ سود هر سهم = نسبت p/e

مفهوم نسبت P/E:

انتظاری که سرمایه گذار از بازدهی آینده دارایی اش دارد ،به این صورت که سرمایه گذار حاضر است به ازای هر ۱ ریال بازدهی از سهامی که بدست می آورد، چند ریال پرداخت کند، این موضوع را نسبت  p/e می شناسند.
به طور مثال اگر کسی ۱ میلیون تومان در بانک سپرده گذاری کند و بانک سود سالیانه ۲۰% پرداخت کند که در واقع ۲۰% از ۱ میلیون ، معادل ۲۰۰ هزار تومان می شود. p/e را اینگونه محاسبه می کنیم:
سرمایه اصلی را به سود سالیانه تقسیم می کنیم.
۵= ۲۰۰۰۰۰÷ ۱۰۰۰۰۰۰
پس در این مثال p/e سود بانکی برابر با ۵ شده به این معنی که سرمایه گذار به ازای هر ۱ ریال سودی که از بانک دریافت می کنند ۵ ریال پرداخت می کنند.ویا اینکه اگر p/e برابر ۵ است ،بدین معناست که ۵سال زمان می برد تا سرمایه اصلی از طریق سودهای بدست آمده برگردد.

نسبت P/E در بورس:

به طور مثال اگر شرکتی در حال حاضر ۲۰۰تومان قیمت دارد و eps (سودی)که برای سال جاری در نظر گرفته برابر با ۵۰ تومان است .اکنون برای محاسبه p/e این شرکت قیمت روزانه آن را بر سودی که دارد تقسیم می کنیم.
۲۰۰ تقسیم بر ۵ برابر است با ۴(p/e)
یعنی سرمایه گذاران بورس حاضرند به ازای هر ۱ ریال سودی که این شرکت دارد ۴ ریال پرداخت کنند.این مفهوم کلی نسبت p/e میباشد.این عدد انتظاری است که سرمایه گذاران از آینده سهامشان دارند .ولی چرا سرمایه گذاران حاضرند در ازای ۱ ریال سود ۴ ریال پرداخت کنند؟و آیا این انتظارات درست است؟؟
هرچه قیمت سهم بالاتر برود p/e نیز افزایش می یابد و عکس این موضوع هم امکان پذیر است و سوالی که وجود دارد این است که p/e باعث بالا و پایین شدن قیمت می شود و یا اینکه تغییر قیمت باعث بالا و پایین شدن p/e می شود؟

P/E

نسبت P/E چه کاربردی دارد؟

به زبان ساده کاربرد p/e را اینگونه بیان می کنیم .ابزارهای مختلفی برای ارزش گذاری روی سهام وجود دارد که p/e یکی از آنهاست که در اینجا به این موضوع می پردازیم که چگونه از نسبت p/e برای ارزش گذاری سهام استفاده می شود؟  این را هم اضافه کنم که به p/e ضریب سهام هم گفته می شود.برای ارزش گذاری روی سهام با استفاده از p/e باید بر عکس رابطه ای که در بالا گفته شد،عمل کنیم به اینصورت که یک p/e برای سهم محاسبه می شود سپس در سود آن ضرب می شود و ارزش آن سهم بدست می آید :
P/e×eps=price
اگر به این روش ارزش سهم را محاسبه می کنید ابتدا باید بدانید که قیمت سهم مورد نظر در بازار بیشتر از قیمت محاسباتی شما است یا کمتر؟ اگر قیمت سهم در بازار بیشتر از عدد بدست آمده باشد نتیجه می گیریم که این سهم ارزنده نیست ولی اگر قیمت سهم در بازار کمتر از عدد مورد نظر باشد بدین معناست که سهم ارزنده ایست و قابلیت رشد و سود دهی دارد.البته شایان ذکر است که تمامی این موارد بستگی به این موضوع دارد که نسبت p/e درست محاسبه شده باشد و دقیق بدست آمده باشد .در غیر اینصورت ارزش بدست آمده سهام اشتباه خواهد بود.

انواع P/E:

 

:دنباله دار P/E

ساده ترین نوع p/e است که در ابتدا در مورد آن توضیح داده شد‌.که نحوه محاسبه آن به صورت تقسیم قیمت روزانه سهم به سود (eps) می باشد.این نسبت بیانگر آن است که سرمایه گذاران حاضرند به ازای هر ۱ ریال سود شرکت چند ریال پرداخت کنند.و هر چقدر قیمت سهام تغییر کند این نسبت نیز تغییر پذیر است.

:برآوردی P/E

به p/e برآوردی،p/e تحلیلی یا پیشتاز نیز می گویند.این نسبت به صورت خاصی و با در نظر گرفتن مواردی چون نرخ رشد سود شرکت، نرخ بهره بانکی،تورم و غیره محاسبه می شود.در ارزش گذاری سهام از این نسبت استفاده می شود.پس از محاسبه،نسبت را در سود (eps)بر آوردی سال آینده شرکت ضرب می کنیم و ارزش شرکت را بدست می آوریم.این نکته قابل توجه است که اگر سود شرکت را نیز خودمان تحلیل کنیم و کاری به سود اعلام شده توسط شرکت نداشته باشیم.این کامل ترین نوع ارزش گذاری به معنای p/e خواهد بود.

تفاوت بین P/Eدنباله دار و P/Eتحلیلی چیست؟

به زبان ساده بخواهیم تفاوت این دو را بررسی کنیم باید بگوییم p/e دنباله دار آن چیزی است که در حال حاضر برای یک سهم وجود دارد . ولی p/e تحلیل ،چیزی است که ما از آینده یک سهم انتظار داریم . مثلا اگر p/e دنباله دار سهمی در بازار ۵ است وما تحلیل کرده ایم p/e آن سهم باید ۶ باشد (p/e تحلیلی ) و انتظار ما این است که آن سهم رشد کند و p/e آن به۶ برسد .

بالا و پایین بودن P/E نشان دهنده چه چیزی است؟

بالا بودنp/e یک سهم نشان دهنده میزان توقع بازار از مقدار رشد سود آن شرکت است . اگر انتظار بازار درست باشد وقتی سود شرکت زیاد شود مخرج فرمول محاسبه p/e نیز بزرگ می شود و در نتیجه نسبت p/eسهم مجددا متعادل می شود ، و متقابلا اگر p/eیک سهم پایین باشد نشان دهنده این است که بازار انتظار دارد در آینده سود آن شرکت کاهش پیدا کند . وقتی سود شرکت کم شود مخرج فرمول محاسبه p/e کوچک می شود و در نتیجه نسبت p/e مجددا متعادل می شود .

نکاتی درباره P/E در بورس :

سود شرکت یا (eps) در بدست آوردن نسبت p/e تاثیر زیادی دارد شرکت ها برای محاسبه سود خود از روش های مختلف حسابداری استفاده می کنند که ممکن است این سود تحت تاثیر قرار بگیرد و گاها کمتر یا بیشتر از مقدار واقعی خود نشان داده شود پس باید نکاتی را مدنظر قرار دهید که در پایین به آن اشاره می شود .
۱ _ بالا یا پایین بودن نسبت p/e همیشه نشان دهنده ی ارزنده و یا گران بودن سهم نیستند . بلکه بالا یا پایین بودن این نسبت توقع بازار از آینده شرکت و سود اوری آن را نشان می دهد . گاهی امکان دارد بازار دچاراشتباه شود بنابراین هرگز نباید به انتظار بازار اکتفا کنید بهتر است خودتان نحوه صحیح محاسبه p/e را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید .
۲_مناسب ترین ابزار برای ارزش گذاری شرکت p/e است ، ولی به تنهایی کفایت نمی کند . بهتر است برای خرید سهام ابزار های مختلف را مورد بررسی قرار دهید .
۳_ برای شرکت های در حال زیان ، محاسبه ی p/e بی فایده است چون p/e منفی نداریم و p/e از تقسیم قیمت به درآمد محاسبه می شود پس نمی توان p/e را محاسبه کرد . برای شرکت های درحال زیان از روش های دیگری برای ارزش گذاری استفاده می کنیم .

مشاهده  p/e سهم

برای مشاهده p/e سهم موردنظر می توانید با مراجعه به سایت tsetmc که یک وبسایت معتبر و زیر نظر سازمان بورس است، با جستجو کردن نام سهم خود p/e آن را نیز مشاهده کنید. در تصویر زیر اطلاعات سهم شستا را مشاهده می کنیم و دور p/e خط قرمز کشیده ایم.

p/e سهم شستا

عموما p/e بین 5 تا 9 یک عدد متعادل است. همچنین مقایسه آن با p/e گروه هم یک روش جالبیه! اگر  p/eسهم نسبت به p/e گروه کمتر بود، یکی از نشانه هایی است که سهم از بازار و گروه جامانده و گزینه خوبی است. ( البته این مورد به تنهایی برای تصمیم گیری جالب نیست و باید در کنار موارد دیگر به عنوان تاییدیه مورد استفاده قرار گیرد).

محمد آخوندی

Website:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *