سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت چیست؟

به جرأت، میتوان گفت یکی از سوال های پرکاربرد و پرتکرار این روزها، به “سهام عدالت” بر میگردد. سوال هایی از قبیل اینکه: سهام عدالت به چه منظوری است؟ چه تاریخچه ای دارد؟ و چه کسانی قادر به ثبت نام و دریافت سود از سهام عدالت می باشند؟

سهام عدالت چیست؟

به بیان ساده اگر بخواهیم سهام عدالت را تعریف کنیم، باید اینگونه اشاره کرد که: فروش مستغلات و تسهیلات بخشی از سهام شرکت‌های دولتی تعیین شده از سوی دولت، به قشر متوسط درآمدی جامعه محسوب می شود. حتی می توان آن را نوعی یارانه دانست، با این تفاوت که برای آزادسازی و حتی فروش سهام عدالت، نیازمند شرایطی خاصی خواهید بود. به فرض مثال، شما برای بهره بردن از امکانات سهام عدالت ابتدا باید در فرآیند آن ثبت نام کرده باشید و همچنین، آن را آزاد سازی کرده باشید که در ادامه با این اصطلاحات بیشتر آشنا خواهیم شد.

تاریخچه سهام عدالت:

در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی، دولت سهام خود را در قالب ۴۹ شرکت ثبت شده رسمی، بین عموم مردم تقسیم کرد که با این کار بیش از نیمی از جمعیت کشور مشمول و واجد شرایط دریافت این سهام شدند. اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که: چگونه از اطلاعات سهام خود آگاه شویم؟ برای مشاهده اطلاعات و سهام عدالت خود کافی است پس از آزادسازی سهام عدالت و همچنین انتخاب روش سهامداری مستقیم، وارد سامانه‌ سهام عدالت شده و ارزش روز دارایی سهام خود را مشاهده نمایید. همچنین در صورت تمایل می توانید از طریق همین سامانه، اقدام به فروش سهام خود نمایید.

از چه روشهایی می توان از امکانات سهام عدالت استفاده کرد؟

برای انجام این کار می توان از دو روش مستقیم و غیرمستقیم استفاده کنید.

روش مستقیم

در روش آزادسازی سهام خود به روش مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام کاملا و صرفا به مالک آن منتقل می‌شود و تنها مالک سهام می تواند سهام خود را مدیریت کند. در این روش نیاز به اندکی علم و دانش در زمینه بازار بورس است که شما باید قدمی در زمینه آموزش بورس بردارید و یا پکیج آموزش بورس را مشاهده کنید چرا که در این پکیج ها اکثریت پیش نیازها برای ورود به بازار بورس در اختیار شما قرارداده شده است.

روش غیر مستقیم

آن روی سکه و در روش آزادسازی سهام به روش غیرمستقیم، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و منطقه ای مدیریت سهام را بر عهده می‌گیرند و در فواصل زمانی مشخص سود سهام سهامداران را به صورت چند مرحله ای به حسابشان واریز خواهند کرد.

سهام عدالت به چه کسانی تعلق میگیرد؟

یکی دیگر از سوالهای پرتکرار در این زمینه، همین سوال است. یعنی چه کسانی مشمول دریافت و قادر به استفاده از امکانات این سهام هستند؟ می توان اینگونه گفت که دولت در سالی که سهام عدالت را عرضه کرد، چندین گروه را دسته بندی کرد که به بررسی آن ها می پردازیم.

 مدد جویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی

اولین گروهی که مشمول دریافت این سهام هستند، کسانی هستند که تحت پوشش مستقیم کمیته امداد هستند و همچنین افرادی که تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند. این افراد، سهام عدالت را با تخفیف دولتی دریافت نموده اند.

روستاییان و عشایر

دومین دسته از مردمی که قادر به استفاده از این سهام هستند، روستاییان و عشایر کشور عزیزمان ایران هستند. از آنجایی که دولت تصمیم داشت همه‌ی اقشار جامعه در این تقسیم بندی سهیم باشند، روستاییان و عشایر در گروه ویژه سهامداران عدالت قرار گرفتند.

کارگران و کارمندان

در تقسیم بندی و توزیع سهام میان عموم مردم، کارگران و کارمندان دولت نیز مشمول این قابلیت شدند. اما نکته‌ی جالب و قابل توجهی که در اینجا باید به آن اشاره کرد، این است که نه تنها کارگران و کارمندان شرکت‌های دولتی، بلکه حتی کارگران ساختمانی هم از این تقسیم بندی سهام بهره مند شدند. همچنین کارمندان شرکت‌های خصوصی هم با پر کردن برگه سهام عدالت، می توانند خود را سهام دار این سهام بدانند.

سایر مردم

و در آخرین مرحله، دولت تصمیم گرفت که تمامی سهام خود را بین همه‌ی مردم در مرحله‌ی چهارم تقسیم کند. طبق این روند، تمامی زنان سرپرست خانواده، تمام افرادی که در روزنامه ‌ها و سازمان‌های خبری کار میکردند، و حتی تمام کسانی که در حوزه‌ی فرهنگی و مذهبی مشغول فعالیت بودند، مثل خادمین مسجد و طلاب هم شامل این گزینه شدند. سپس، دولت تصمیم گرفت که عموم مردم اگر خواهان استفاده از امکانات این سهام هستند، می توانند برای ثبت نام اقدام کنند.

پس بنابراین بسیاری از گروه‌ها، مانند بازنشستگان، نظامی‌های زیرمجموعه های مختلف کشور و حتی سایر مردم، توانستند با پر کردن فرم‌های مربوط به سهام عدالت، بطور رسمی سهام دار شرکت های بورسی زیرمجموعه این سهام نام بگیرند.

ارزش دارایی سهام-عدالت

راهی که برای متوجه شدن این موضوع وجود دارد، این است که اگر شما مشمول دریافت سهام عدالت باشید، می توانید با رفتن به سایت سامانه سهام عدالت که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، ارزش دارایی سهام خود را مشاهده کنید و در قبال آن ها تصمیم گیری کنید.

اکنون در اینجا نکته ی جالبی وجود دارد که باید به آن توجه نمود. و آن هم این که: در حالت کلی دو دسته دارنده سهام عدالت وجود دارد، دسته اول افرادی که ارزش پایه سهام عدالتشان ۵۰۰هزارتومان تعیین شده و دسته دوم افرادی که ارزش پایه و اولیه سهامشان، ۱میلیون تومانی در مراحل اولیه تعیین شده بود.

طبق سخنان نماینده دولت در خصوص سهام عدالت، افرادی که سهام خود را آزادسازی کرده و از روش مستقیم استفاده کردند و از دسته‌ی ۵۰۰ هزار تومنی‌ها بودن، الان ارزش فروش سهامشان به چیزی حدود ۱۰ میلیون تومان رسیده است و افرادی که جزء دسته یک میلیونی بودند، ارزش فروش سهامشان ۲۰ میلیون تومان خواهد بود.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که سهام عدالت از مجموعه‌ای از سهم‌هاست و طبعیتا قیمت هرکدام از این سهام یکسان نخواهد بود و روز به روز قابل تغییر هستند. بنابراین برای ارزش فروش این سهام تعیین کردن قیمت دقیق و لحظه ای ممکن نیست.

بنابراین می توان گفت بهترین راه برای مدیریت سهام عدالت، این است که داخل سامانه سهام عدالت شوید و ببینید جزء کدام یک از دسته های بالا هستید. با علم بر این موضوع، می توانید در مورد سهام خود اقدام به تصمیم گیری کنید.

لیست سهام موجود در سهام عدالت

همانطور که قبلا هم به این موضوع اشاره مختصری شد، سهام عدالت مجموعه از سهامی هستند که در اواسط دهه ۸۰ تعیین شدند. اکنون می خواهیم ببینم این سهام چه سهامی هستند؟

این ۴۹ شرکت، به شرح زیر هستند:

سهام عدالت

سهام عدالت

سهام عدالت

قوانین تصویب شده دولت برای فروش سهام

  • کارگزاری های مربوطه، در اولین مرحله تنها می‌توانند ۳۰ درصد از مجموع تعداد سهام شرکت‌ها یا ارزش ریالی سهام را بفروشند.
  • کارگزار مجاز است سهام را به هر قیمتی که در لحظه فروش سهام در بازار امکان فروش آن وجود دارد به فروش رساند.
  • انتخاب زمان فروش و سهامی که باید به فروش برسد، بر عهده کارگزار و همچنین با هماهنگی ناظر بازار است.
  • مدت اعتبار سفارش تا اجرای مفاد سفارش بوده و دارنده سهام، حق تغییر و یا حتی لغو آن را ندارد.
  • مبالغ بدست آمده پس از فروش سهام، از طریق کارگزاری به بانک مربوطه پرداخت و سپس به حساب بانکی فرد واریز خواهد شد(در قالب چند مرحله.)
  • کلیه هزینه‌های اجرایی سفارش، که شامل کارمزد‌ها، مالیات فروش و همچنین هزینه های مربوطه به بانک می شود، بر عهده شخص دارنده سهام می باشد.

مراجعه به بانک و فروش سهام عدالت

شما می توانید با مطالعه قوانین و مقررات بالا و کسب اطلاعات کامل از اصول در مورد سهام که مستقیما از سوی دولت تصویب شده، به بانک رفته و یا از طریق پنل کارگزاری مربوطه، اقدام به فروش نمایید. نکته قابل توجهی که در اینجا باید به آن توجه داشت این است که شما برای فروش سهام خود، بایستی منتظر اعلام مصوبه از سوی دولت باشید و طبق آن دستورات، در مورد فروش سهام خود تصمیم گیری کنید. در مورد این موضوع نیر باید گفت که همانطور که در بالا نیر اشاره شد، تا امروز شما فقط مجاز به فروش ۳۰ درصد از مجموع تعداد سهام خود خواهید بود،  و برای فروش کل دارایی،ممکن است در سال ۱۴۰۰ در این باره تصمیم گرفته شود .(البته در قانون و مصوبه جدیدی که از سوی دولت منتشر شد، امکان فروش ۶۰ درصد سهام وجود دارد.)

آیا فروش سهام عدالت تصمیم منطقی به حساب می آید؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که کاملا به شرایط دارنده سهام بستگی دارد. مشخصا شرایط همه ی افرادی که مشمول این سهام هستند با هم یکسان نیست، پس بنابراین نمی توان به طور قطع در این باره تصمیم گیری کرد. البته با توجه به رشد اکثر سهام موجود در بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار، باید به این موضوع واقف بود که اگر شما خواهان نگهداری سهام عدالت خود باشید و فعلا قصدی برای فروش آن نداشته باشید، تصمیم عاقلانه ای گرفته اید. (البته فقط در این صورت که دید شما برای سرمایه گذاری، دید بلند مدت باشد.)

سخن آخر

همانطور که در پاراگراف قبلی نیز در مورد آن صحبت کردیم، روند اکثر سهام و شرکت های موجود در بورس اوراق بهادار، روندی صعودی و رو به رشدی خواهد بود.

از طرفی دیگر، سرمایه گذاری بر روی سهام عدالت جزء دسته های سرمایه گذاری بلند مدت به حساب می آید.

پس اگر شما مشمول سهام عدالت هستید و همچنین به دنبال سرمایه گذاری با دید بلند مدت نیز هستید، می توانید بر روی نگهداری سهام عدالت خود حساب باز کرده، و در صورت رشد قابل قبول این سهام در بازه بلندمدت، اقدام به فروش نمایید.

محمد آخوندی

Website:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *