پذیره نویسی چیست و تفاوت آن با عرضه اولیه چیست؟

پذیره نویسی چیست و تفاوت آن با عرضه اولیه چیست؟

پذیره نویسی به طور کلی مرحله قبل از عرضه اولیه است. در پذیره نویسی شرکت هنوز تاسیس نشده است و خریدارانی که در پذیره نویسی شرکت می کنند در واقع سرمایه شرکت را تامین می کنند.

شرکت ها عموما باید اول به سایت فرابورس در قسمت بازار سوم یا بورس در قسمت ناشران و پذیران مراجعه کنند و باتوجه به شرایطی که دارند بازار خود را انتخاب کنند. فرابورس دارای ۷ بازار مختلف و بورس دارای ۲ نوع بازار است. که لازم است شرکت ها قبل از پذیره نویسی شرایط خود را بسنجند و براساس نیازمندی های همان بازار مستندات خود را آماده کرده و ارائه دهند.

به همین منظورشرکت درصد کوچکی از سهم شرکت ( که عموما کمتر از ۱ درصد است) را جهت فروش به بانک ارائه می دهد و دیگر معامله ای انجام نشده تا مراحل ثبت شرکت انجام شود.

چگونه عرضه اولیه بخریم یا در پذیره نویسی شرکت کنیم؟

تفاوت دیگر عرضه اولیه با پذیره نویسی این است که عرضه اولیه با محدوده قیمت مناسب آن شرکت قابل معامله است. برای مثال ناظر اعلام می کند که سهام شرکت فروی در ۸/۱۱/۹۸ با محدوده قیمت ۱۳٬۷۰۰ تا ۱۴٬۰۰۰ قابل معامله است. همچنین زمان خرید فروش را در روز معامله یعنی ۸/۱۱ اعلام می کند.

یکی از مهمترین تفاوت ارز اولیه و پذیره نویسی زمان مجاز برای داد و ستد است. عرضه اولیه بلافاصله در روز بعد از عرضه نماد شرکت باز شده و با دامنه نوسان ۵ درصدی آماده معامله کردن می باشد. در پذیره نویسی پس از انجام تمامی فرآیند، باید مراحل مربوط به ثبت شرکت انجام شود که امکان دارد چند هفته و یا چند ماه طول بکشد که در این مدت هیچ معامله ای قابل انجام شدن نیست. بعد از انجام مراحل ثبت شرکت شاهد بازگشایی نماد و دادوستد می باشیم.

عرضه اولیه به صورت کلی ابتدا سودده می باشد. به همین منظور هر شخص تنها می تواند تعداد سهم محدودی را خریداری کند. برای مثال اعلام شده است که برای فروی تنها هر شخص می تواند ۱۰۰ سهم خریداری کند یعنی حدودا هر شخص تنها ۱۴۰ هزارتومان می تواند روی این عرضه اولیه سرمایه گذاری کند.

پذیره نویسی

مهلت پذیره نویسی چند روز است؟

پس از واریز سهام تعهد داده شده توسط سهامداران شرکت به حساب شرکت مربوطه، مرحله پذیره نویسی انجام می شود. برای عرضه اولیه سهام به مدت ۲ ساعت ( که معمولا بین ساعت ۱۰ الی ۱۲ است) در یک روز کاری مورد معامله قرار می گیرد. سپس براساس سفارش های ثبت شده در سیستم، سهام به متقاضیان تخصیص پیدا می کند.

مرحله پذیره نویسی یک مهلت ۳۰ روزه دارد که در این مهلت باید تمام اوراق به فروش رود. این اوراق امکان دارد در همان روز اول به فروش رود یا تا اتمام مهلت پذیره نویسی بفروش رسد. اما در پایان اگر تمام اوراق بفروش نرسید کارگزار تعهد دارد تا اوراق باقی مانده را خریداری کند.

 

محمد آخوندی

Website:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *